Aktuális

Pénzbírsággal büntetik a zebrán mobilozókat

Címkék
mobilzebra

B. B. A.

Létrehozva: 2018.10.05.

Telefonjukat bab rálva sétálnak a halálba a mobilfüggők.

Végleg betelt a pohár a litvánoknál: olyan döntésre szánta el magát a kormány, ami valószínűleg már más országokban is felmerülhetett, a probléma ugyanis szinte az egész világon jelen van. 

Tilos a zebrán a telefonhasználat

Pénzbírsággal sújtják azokat, akik nyomkodják a telefonjukat, miközben átsétálnak egy zebrán. Akit ezek után rajtakapnak a rendőrök, keményen megfizethet érte. Akár 10 ezer forint is lehet a bírság. A zebrákat kamerákkal figyelik majd, így könnyű lesz fülön csípni a mobilozókat akkor is, ha nincs a helyszínen rendőr. Magyarországon egyelőre nem terveznek ilyet, de nem kizárt, hogy egyszer hozzánk is elér a szigorítás szándéka. Minden ok meg lenne rá.

Elvesztette a lábát a 15 éves lány

Egy friss kutatásból kiderült: 2011 és 2017 között 259 olyan eset történt világszerte, amikor bebizonyosodott, hogy az áldozat azért halt meg, mert teljesen ki­kapcsolt, miközben a telefonját nyomkodta. Nem egy magyar példa is bővítette ezt a listát. Tavaly a gödöllői hév gázolt el egy 15 éves lányt, akinek olyan súlyosan megsérült a lába, hogy sokáig mély altatásban kellett tartani. A baleset után kiderült, nem elég, hogy a tini nyomkodta a telefonját, még a füle is be volt dugva, éppen zenét hallgatott.

Szintén tavaly tavasszal egy 34 éves férfit gázolt el a gödöllői hév. Ő belehalt a sérüléseibe. Állítólag a férfira még rá is dudált a vezető. 2016 augusztusában egy édesanya járt pórul a budakalászi HÉV-megállóban. Úgy próbált meg átfutni a síneken, hogy nyomkodta a telefonját, és szintén a zene miatt volt bedugva a füle. Olyan is előfordult, hogy egy bedugott fülű lány lelépett a szirénázó mentőautó elé. A kocsi meg tudott állni.

Elvonási tünetük van, ha nincs kéznél a mobil

A probléma már-már túlmutat az egyszerű függőségen. Hiszen nemcsak a mobilozó élete kerül veszélybe, hanem a körülötte élő embereké is, nem beszélve arról, aki vétlenül okoz esetlegesen egy halálos balesetet. Egész élete végéig cipelnie kell a terhet. Pausz Ferenc közlekedésbiztonsági szakértő a Borsnak elmondta: megfigyelhető, hogy ha nincs a fiataloknál kéznél a mobil, már elvonási tünetük van.

Ez szerinte azért veszélyes, mert az emberi agy bizonyítottan nem tud egyszerre, hiba nélkül többfelé hosszú távon figyelni.

– Bárki pillanatok alatt képes elvégezni a kísérletet. Ha leültetnek számítógép elé embe­re­­ket, és azt mondják nekik, hogy jussanak el egy labirin­tus A pontjából B pontjába, könnyedén meg fogják csinálni. Úgy viszont, hogy közben azt a feladatot kapják, hogy számoljanak vissza 100-tól kettesé­vel 0-ig, akkor az már ke­vésbé fog menni. Akár 60 százalék­kal is ro­molhat a teljesítmény. A gyaloglás, vagy ve­zetés közbeni te­le­fo­nálás is ép­pen így mű­ködik – mondta lapunknak a szakértő-

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek