Aktuális

Rendszerhiba miatt gyilkolt a cunami Indonéziában

K. Sz.

Létrehozva: 2018.10.01.

A cunamijelző nem fogta a vészjeleket, az illetékesek pontos adatok nélkül állították le a riadót a katasztrófa előtt.

Rendszerhiba miatt gyilkolt a cunami Indonéziában

Forrás: Reuters

Hibás cunamijelző berendezés miatt haltak meg már csaknem ezren a pénteki 7,7 erősségű földrengést követő szökőárban Indonéziában. A tengeri rengéseket figyelő cunamijelző ugyanis az első vészjelzést követően nem küldte az Indonéziai Földrajzi Intézetnek a halálos természeti katasztrófát előrevetítő jelzéseket, így az illetékesek 34 perc után visszavonták a vészjelzést.

A hatméteres hullámok azonban ekkor már Palu és Celebesz partjai felé tartottak, ahol a lapzártánkig érkezett adatok szerint 832 halálos áldozatot találtak a hatóságok, de további áldozatokra számítanak még az elkövetkezendő napokban.

A BMKG földrengés- és cunamiközpontjának vezetője szerint mindent az előírások szerint csináltak, Palu környékén ugyanis nincs cunamijelző, a legközelebbi is 200 kilométerre van. Pontos adatok híjján a döntésüket végül a helyi ár-apály jelző információi alapján hozták meg. 

A helyi idő szerint péntek délutáni katasztrófa után a környékbeli kórházak zsúfolásig megteltek, számos sérültet az utcán kezelnek. A hatóságok igyekeznek minél hamarabb elszállítani a holttesteket és mindenkit evakuálni a területről a fertőzés veszélye miatt, ami újabb emberéleteket követelhet.

Az áldozatok számát növelte az is, hogy a természeti csapás idején épp egy tengerparti fesztiválon szórakoztak több százan, akiknek esélyük sem volt a menekülésre.

200 000 emberrel végzett

Indonéziában igen gyakoriak az erős föld- és tengerrengések. A legnagyobb katasztrófa 2004. december 26-án történt, mikor 9,1 és 9,3 körüli földrengés rázta meg az indonéziai Szumátra környékét. A karácsonyi pihenésüket töltő turisták és helyiek – jelző berendezés híján – nem értesültek a készülő tragédiáról, ami Dél-Ázsiá­ban és Afrika keleti partjainál végzett pusztítást. Becslések szerint 200 000 ember vesztette életét a tragédiában. A helyi hatóságok ezután építettek ki egy cunamimegfigyelő rendszert, amely órákkal a tragédia előtt jelzi a veszélyt.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek