Akár régi, akár újabb kútról van szó, a jelenlegi tulajdonosa nem ússza meg a fennmaradási engedélyeztetést. Ha nem teszi meg, fizethet – nem is keveset.
Forrás: MTI
Akármilyen régen is ástak egy kutat, a jogszabály szerint be kell adni rá még idén a kérelmet, hogy fennmaradási engedélyt kapjon. Ha ez nem történik meg, jön a bírság, ami akár 300 ezer forintra is rúghat. Sőt ez a szabály azokra is vonatkozik, akik úgy vásárolták meg az adott ingatlant, hogy a kút már ott volt.
Maga az engedélyeztetés nem jár sok macerával, viszont vannak olyan esetek is, amikor nem annyira egyszerű a procedúra. A jó hír az, hogy az esetek többségében a már meglévő kutaknál nincs probléma, ennek ellenére is érdemes már most elindítani a folyamatot.
Határidő: december 31.
Ugyanis már nincs sok idő hátra, hogy beadjuk a helyi önkormányzathoz a papírt, amivel fenntarthatjuk a kerti kutunk engedélyét. December 31-ig van erre lehetőség, de nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni, mivel a rengeteg beérkező kérvény miatt hosszabb feldolgozási idővel kell számolni a polgármesteri hivatalnál.
Ha még idén benyújtjuk a papírt, de nem kapunk rá választ, nem kell kétségbeesni: büntetés ebben az esetben nem jár, hiszen a munka ránk eső részét elvégeztük. Attól pedig nem kell tartani, hogy az eljárásért fizetni kell, ugyanis a fennmaradási engedély kérvényezése ingyenes.
Az államét isszuk
Bár felesleges papírmunkának tűnhet, nem ez a szándéka a jogalkotóknak a fennmaradási engedélyeztetéssel.
– A felszín alatti vízkészlet az állam tulajdona, tehát minden kútnak engedéllyel kell rendelkeznie. Azoknál a kutaknál, amelyekből évente legfeljebb 500 köbméter vizet vesznek ki, és ezt kizárólag a lakók használják fel, az önkormányzat adja ki az engedélyt. Minden más esetben a katasztrófavédelemhez kell fordulni – magyarázta a Borsnak Fábián-Lukács Judit vízimérnök-tervező.
– A mostani fenntarthatósági engedélyhez a kút állapotáról kell nyilatkozni, tehát arról, hogy mikor és miből készült, milyen mély, milyen szivattyú dolgozik benne, és hogy mennyi vizet használunk el belőle. A cél, hogy nyomon lehessen követni, hogyan gazdálkodunk mi, magyarok a rendelkezésünkre álló vízkészletekkel.