Forrás: YouTube, MTI
Mindössze harminc másodpercre van szüksége az újfajta Rubik-kockának, hogy ki tudja rakni saját magát. Az eredetinek megfelelő méretű játékot 3D-s nyomtatóval készítették, aminek a belsejében két darab apró, a színes négyzetek pozícióját elemző motort helyeztek el.
Látványos videó mutatja be a forgását, ezt már ötszázezren nézték meg. Az, hogy valójában hogyan működik a szerkezet, egyelőre nem világos, és az sem, ha a kirakás nem szerez örömöt, akkor mire jó. Ugyanakkor mégis fontos lépés a mesterséges intelligencia fejlesztésében, ugyanis a tudósok úgy hozták létre, hogy a kocka mindig „emlékszik” a forgatás pillanatnyi állapotára.
Korábban többen is alkottak robotszerkezeteket a kocka kirakásához, de ezek mind mechanikus karral dolgoztak. Először 2017-ben állítottak fel ezek csúcsot Münchenben: 0,637 másodperc alatt 21 forgatással rakta ki a kockát a korábbi 0,887 másodperces idővel szemben. De ennél is van már újabb csúcs: a Massachusettsi Műszaki Egyetem két diákja olyan robotot épített, ami 0,38 másodperc alatt, 20 forgatással végzett a feladattal.
Az emberi világcsúcsot egy 22 éves fiú, Feliks Zemdegs tartja 4,22 másodperccel, amit Melbourne-ben állított fel Kambodzsában készült kockájával, megjavítva a korábbi, 4,59 másodperces rekordot.
A Rubik kockát ifj. Rubik Ernő 1974-ben készítette el, három évet várt, mire megkapta rá a szabadalmat, ezután pedig a világ egyik legismertebb játéka lett.