Jelenleg a magyar munkavállalók mindössze 5 százaléka dolgozik hazulról. Ehhez képest több mint a felük, 55 százalékuk szeretne olyan melót, amit „otthoni irodában” végezhetne.
Főleg az irodai dolgozóknál és a diplomásoknál jellemző, hogy felvetődik a távmunka, mint lehetőség – derült ki nemrég a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. országos reprezentatív kutatásából. A megkérdezett munkavállalók 65 százaléka azt mondta, soha nem dolgozott még otthonról. Nem úgy, mint a Borsnak nyilatkozó Sára. A 28 éves lány egy budapesti utazási iroda alkalmazottja. Kezdetben bejárt a munkahelyére, ma viszont már hazulról végzi a dolgát.
Otthonról, becsülettel
Rengeteg időt megspórolok azzal, hogy nem kell utaznom. Most saját magam osztom be az időmet, természetesen úgy, hogy a munkámat teljes mértékben el tudom látni – vázolta a helyzetét Sára. – A főnököm szemében pozitív, hogy nem nagyon veszek ki betegszabadságot, mert itthonról akár betegen is dolgozom. Mivel nő vagyok, ezt hosszú távon is jó megoldásnak tartom, mert gyerek mellett is könnyebb idehaza melózni.
Van persze hátránya is. Például nincsenek munkatársak, akikkel válthatnék néhány szót ebéd közben vagy egy kávé mellett, de kompenzálom ezt azzal, hogy délutánonként edzeni járok, ahol tudok beszélgetni a csajokkal. Ami szintén hátrány néha, hogy nehéz tartani a napi rutint, de összességében örülök, hogy van erre lehetőségem. Nálam működik, lelkiismeretes vagyok, otthonról is igyekszem jól csinálni.
A családi béke?
A közvélemény-kutatás egyébként azt támasztja alá, amit Sára is mond, vagyis a megkérdezettek pontosan ezeket a pozitívumokat látják az otthoni munkavégzésben. Rengeteg időt meg lehet spórolni 66 százalékuk szerint, és 63 százalékuk véli úgy, kevesebb stresszel jár a távmunka, mint ha bejárna. Azt is mondta 58 százalék, hogy kiszámíthatóbb az időbeosztás. Arra viszont, hogy a „home office” (otthoni iroda) jótékony hatással lenne-e a családi életre már csak 49 százalékuk válaszolt igennel. A többség azt mondja: ez sok konfliktust szülhet a párjával, pláne, ha mind a ketten otthonról dolgoznak.
Van köztes verzió is
A legtöbb életvezetési tanácsadó úgy véli, manapság már a munkavállaló természetes igénye, hogy legyen lehetősége otthoni melóra. Gillich-Csikós Andrea változáskísérő a Borsnak azt mondta: a home office következménye a nagyobb hatékonyság, a kreatívabb munka, a kevesebb stressz.
– Ugyanakkor kellő tudatosságot és önszervezési képességet igényel az alkalmazottól a távmunka, hiszen ha ez nincs meg, a rosszul beosztott idő miatt romolhat a hatékonyság. A megszokott, szó szerint otthonos környezetben könnyebben elterelődik a figyelem. Emellett, ha valaki hosszú távon – például szabadúszóként – otthon dolgozik, magányossá válhat. Erre kínálnak megoldást a co-working közösségi irodák, ahol egyedül, elvonulva, de akár társaságban is dolgozhat az illető.
Előnyök
- Időt lehet spórolni az utazáson
- Nincs útiköltség
- Kevesebb a stressz
- A munkáltató pénzt spórol, mert nem kell irodát bérelni
Hátrányok
- Kevesebb inger éri a munkavállalót
- Nehéz tartani a napi fegyelmezett rutint
- Nagyobb önkontrollt igényel
- Saját munkaeszközök szükségesek