<p>Hogy kutyánk nyugodt legyen, és ezáltal mi is, szüksége van rendszeres mozgásra, tanulásra, és csak legvégül szeretetre és simogatásra. Az otthoni károkozás és agresszió megszüntethető.</p>
A legkézenfekvőbb megoldás, hogy a neveletlen, túlmozgásos kutyánkat lenyugtassuk: a kutyasuli. Nyakas Gábor, a fehérvári Alba Dog Center kutyaviselkedés-szakértője szerint minden gazdának érdemes iskolába vinni a kis kedvencét.
– Minden kutyatulajdonos felelősséggel tartozik a kedvencéért, ezért fontos, hogy a tréningeken megszerezzék azt a minimális tudást, ami az ebeknek olyan alapvető, mint az embereknek az érettségi. Elsősorban a gazdikat tanítjuk, és nincs olyan, hogy túl idős egy kutya a tréninghez. Egy 7-8 éves kutyát általában még rengeteg mindenre meg lehet tanítani – mondta a szakértő. A kezdőkkel a pórázon sétálás mellett az ülést, a fekvést, az odahívást és az egy helyben maradást gyakorolják a suliban, valamint a többi kutyával való szocializációt.
– Az általános gond többnyire az, hogy az ebet nem tudják pórázon sétáltatni, felugrik a gazdikra, mindent összeszed a földről, nem lehet egyedül otthon hagyni vagy éppen elszökik. A problémásabbak az agresszív és a félős kutyák. Utóbbiakkal nehezebb a helyzet, hiszen félelemből harapnak, velük jóval többet kell foglalkozni és rendszeresen gyakorolni – mondta a kutyakiképző.
Az alapengedelmesség nemcsak azért fontos, hogy a kutyusunk megtanuljon szépen ülni és feküdni, hanem a kötődés és a falkavezér kialakításában is. Egy jól vezetett kutya sokkal magabiztosabb, nyugodtabb. Tréninggel a szorongás és a viselkedési zavarok is oldhatók, mint a szeparációs szorongás vagy a szobatisztaság hiánya. – A kutyáról való gondoskodásban a sorrend mindig ez legyen: fizikai lemozgatás, engedelmes és játékos feladatok, szeretetadás – mondta Panyi Zita, az ÁlmosFelhő Kutyajólét vezetője, hozzátéve, a kutyajólét titka a szocializáció, a napi mozgás, a feladatok és az emberi vezető.
– A város számos színteret biztosít a további szocializációhoz: szagok, zsúfoltság, hangok, közlekedés, idegenek közelsége. Célszerű a kutyát a korai szakaszban, 6–12 hetes kor között megismertetni mindezzel, hogy később nyugodtan reagáljon. Ha kézben, hordozóban „sétáltatjuk”, letennünk sem kell oltásai előtt, mégis megalapozhatjuk, hogy ne legyen később félős vagy agresszív ismeretlen helyzetek kapcsán – magyarázta a kutyatréner.
Egy nem jól kimozgatott kutya károkat okozhat: szoronghat, ugathat, rombolhat. A minimum, hogy naponta két órát sétáltassuk. Vigyük társaságba, egymással többet tudnak szaladni, fáradni. Idősebb kutyáknál két rövidebb séta javasolt.
A testi lefárasztás mellett szellemileg is foglaljuk el az ebet: gyakorlatokkal, jutalomfalatos játékokkal, kongokkal, kutyatársasjátékokkal. Tanítsuk meg neki, hogy megkeresse kedvenc játékát. Ha van rá hely és pénz otthon, vásárolhatunk kutyafutópadot is.
Téves elképzelés, hogy egy kertben tartott kutyának nincs szüksége sétára. Ugyan igaz, hogy a dolgukat bármikor el tudják végezni, de a szocializáció teljesen kimaradhat, agresszívvá válhat. Az ebnek mentálisan is szüksége van rá, hogy új dolgokat, helyeket, szagokat fedezzen fel, és már attól is boldogok, ha szaladgálhatnak, botot hozhatnak vissza a gazdinak. Nem utolsósorban a kutyás gazdik, épp a séta miatt, egészségesebbek.
Garfield óta tudjuk, nincs lustább állat a macskáknál – és ez részben igaz is, hiszen egy macska az életének csak a harmadát tölti ébren. Mégis a kerti cicusok nagy barangolók, talán ezért, ezt a szabadságvágyat figyelembe véve köti pórázra egyre több városi gazdi is a szobatigrisét. Ez viszont ártalmas is lehet: a zajokat sokkal jobban érzékelik, egy autó is sokkot okozhat.
Ha mégis sétára adjuk a fejünket, három hónapos korban már kezdjük a lakásban a hámhoz szoktatást, ha ezt bírja, a lakásban kössük pórázra először. Az orosz kék, a himalája, a sziámi és a burmai macska könnyen, míg a házi macska vagy a perzsa csak nehezen szoktatható. A macska nem lesz képes olyan vezényszavakat megtanulni, mint egy eb, ezért séta közben ne ráncigáljuk, hagyjuk, hogy felfedezze a maga tempójában a vidéket.