Aktuális

Vigyázzon, ha neten rendel: vámot és áfát is fizethet!

Zs.V. 

Létrehozva: 2018.10.17.

Egy kutatás szerint egyre bátrabbak a magyarok: akár a Távol-Keletrôl is hajlandóak vagyunk beszerezni az interneten keresztül például a téli bakancsunkat.

Forrás: Thinkstock

Drágább lehet 

Az esetek többségében olcsón juthatunk hozzá egyes termékekhez, ha külföldről, online felületen rendeljük meg. A webáruházakon kívül számos apróhirdetési oldal található, de jobb, ha átgondoljuk, hogy mit és mennyiért vásárolunk, mert pluszköltségekbe verhetjük magunkat. Az EU tagországaiból érkező küldemények vámszempontból belföldi küldeményeknek számítanak, így ezek a csomagok nem esnek vámkezelés alá. Ez alól kivételt képeznek azok a termékek, amelyek Ázsiából vagy Amerikából jönnek az országba, de még így sem kell minden esetben vámot fizetni. 

Nem minden jöhet

Vannak olyan termékek, amelyeket legálisan nem lehet sem rendelni, sem pedig szállítani. Ezek közé tartozik például a mindenféle drog és hallucinogén anyag, valamint egyes fegyverek és szúró eszközök. – Különösen figyelni kell gyógyszer, fogyasztó-, potencianövelő, és növényvédô szerek megrendelésekor, mivel ezek behozatala is lehet engedélyhez kötött. Ráadásul elôfordulhat, hogy hamisított, vagy egészségre káros anyagokat tartalmaznak – tájékoztatta lapunkat a NAV vám- és jövedéki szóvivője.

Fel is bonthatják 

Nem mindegy, hogy mekkora összegnél állunk meg a rendeléseknél, mivel 22 euró, vagyis körülbelül 7100 forint felett már fizetni kell vámot és áfát is. Ez azt jelenti, hogy ha külföldről több mint hétezer forintért vásároltunk, akkor a terméket drágábban kapjuk. Ha magánszemélyként ajándékot küldünk, akkor 45 euró, azaz 14 500 forint a vámfizetési összeghatár. Ha ezt az értéket átlépjük, akkor a Magyar Posta a küldeményeket ellenőrző Vámhivatalhoz továbbítja, ahol nyilvántartásba veszik, sőt akár fel is bonthatják, hogy ellenőrizzék a csomag tartalmát. 

Figyelje az apró betűt

­Minden termék rendelésénél az ár mellett feltüntetik azt is, hogy kell e a szállításért fizetni vagy sem. Ezt mindenképp érdemes nézni, mert előfordulhat, hogy a postaköltség drágább, mint maga a megvásárolni kívánt termék értéke. Jó hír, hogy a legtöbb olcsó holmi esetében ingyenesen postáznak.

Ingyen is megéri

Főleg a Kínából érkező áruknál találkozhatunk ingyenes postaköltséggel. Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy ha nálunk akár több ezer forintot is ki kell fizetni egy-egy termék feladásánál, akkor miért ingyenes az, ami a világ másik feléről jön?

– Ha van akkora árrése a cégnek, hogy ki tudja gazdálkodni ezt a költséget, akkor ingyen postázza, de előfordul, hogy a vállalat hajlandó akár mínuszba is menni a költségvetéssel, csak, hogy eladja a termékét. Kínában olyan nagy tételek mozognak, hogy még így is megéri – mondta Siklósi Máté, a CP Contact Fogyasztóvédelmi Kft. cégvezetője.

Csomag helyett értesítés

Csomag helyett értesítés Előfordulhat olyan is, hogy a csomag helyett csupán egy értesítőlapot kapunk, amelyben információkat kérnek a csomag tartalmáról és értékéről. Ennek eleget kell tennünk, ha pedig a vámhatóság semmi kivetnivalót nem talál a csomagban, akkor továbbküldik a címzettnek.

Így számoljon, mielőtt rendel:

0–7000 forint – vámmentes

7001– 48 500 forint – 27 százalékos áfa fizetendő

48 501–226 200 forint – kereskedelmi vámtarifa és 27 százalékos áfa is terheli a küldeményt.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek