Mi történik a forgalomból kivont bankókkal? A Magyar Nemzeti Bank magas fűtőértékű, brikett formájú tüzelőanyagot csináltat belőlük. „Emlékbe” csak pár mintát tartanak meg.
Legutóbb a régi ezerforintosoknak járt le az ideje: tegnaptól már nem lehet velük fizetni. Ám még egyszer, utoljára még hasznot hoznak. De ez nem csak akkor igaz, ha teljes megújuláson és cserén esik át egy címlet.
A gép egyedül dönt
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a partnereitől – a bankoktól, a postától, a takarékszövetkezetektől – visszaérkező, forgalomban lévő bankjegyeket folyamatosan és teljes körűen ellenőrzi. Ez nagy teljesítményű, zárt rendszerű, csúcstechnológiát képviselő bankjegyfeldolgozó gépekkel történik. Ezek a gépek egyidejűleg számlálják és vizsgálják a bankjegyeket, így például azt is, hogy valódi-e a papír. De arra is választ kapnak a procedúra során a szakemberek, hogy forgalomképes-e még egy bankjegy.
Ha úgy találják, hogy az állaga alapján még alkalmas arra, hogy ismételten visszakerüljön a forgalomba, akkor újra fizetőeszköz lesz. Azokat a bankjegyeket viszont, amelyek ugyan valódiak, de például gyűröttek, szakadtak, szennyezettek vagy hiányos a felületük, a gép automatikusan megsemmisíti. Egyszerűen feldarabolja, körülbelül másfél milliméteres csíkokra.
Irány az erőmű!
Mint az MNB a Borssal közölte: ezek a csík alakú darabok egy zárt rendszeren keresztül egy többtonnás nyomóerővel működő présbe kerülnek. Ez úgynevezett bankjegybriketteket présel az addig laza bankjegyzúzalékból, méghozzá ragasztóanyagok használata nélkül. A bankjegyek ilyetén selejtezése során éves szinten körülbelül 40–60 millió elhasználódott bankjegyből 40–60 tonna brikett keletkezik.
Ezeket ma már zöld energiát termelő erőműben égetik el, de adott esetben rászoruló szervezetek, intézmények is kapnak belőle, hogy ezzel is tudják csökkenteni a fűtési kiadásaikat. A tömörített pénzköteg a barna szénéhez hasonló magas fűtőértékkel rendelkezik. Ennek köszönhetően kiváló elégetnivaló vegyes tüzelésű kazánban is.
Amíg a készlet tart
A forgalomból bevont, azaz immár nem törvényes fizetőeszközökből a jegybank nem tárol készleteket – tudtuk meg. Mindössze szakmai és oktatási célokból őriznek meg néhány MINTA felirattal gyártott, nyilvántartott darabot. A gyűjtők ugyanakkor a készlet erejéig vásárolhatnak a Magyar Pénzverő Zrt. budapesti érmeboltjában akár a forgalomból már bevont bankjegyeket is, ha nem gondoltak arra, hogy eltegyenek belőlük egyet-kettőt.