Aktuális

A víz hőmérsékletén múlik a tökéletes tea

Bors

Létrehozva: 2018.11.19.

A forró vizet egyenesen a teára öntsük rá, hogy kijöjjenek az aromák.

Forrás: Bors

A teakészítés amilyen egyszerű, olyan könnyen el is tudjuk rontani, ami miatt rossz ízű italt kapunk. A víz hőfoka mellett nem mindegy a tárolás, és maga az elkészítés sem. 

Segít a csomagolás

Legtöbb esetben az emberek felforralják a vizet, majd beletesznek 1–2 filtert, a víz mennyiségétől függően. Azonban az igazán élvezeti teafogyasztáshoz ez kevés, sőt ha nem jól készítjük el a teát, akkor akár keserű is lehet. 

– Sokszor hallom, hogy nem szeretik a fekete vagy a zöld teát, mert rossz ízű, de ha jól van elkészítve, akkor nem az. Az emberek jobban szeretik a gyümölcsös teákat, pedig ezek hivatalosan nem teák, mert nincs bennük teafű, mégis annak hívjuk – magyarázta lapunknak Surányi Judit, a Demmers Teaház üzletvezetője, majd hozzátette azt is, hogy nem csak a víz hőfokát nem tartjuk be, de az ajánlott mennyiségekre sem fordítunk figyelmet.

– Minden tea csomagolására – legyen az filteres, vagy szálas – ráírják, hogy mennyi az ajánlott mennyiség, hogy abból tényleg olyan teát kapjunk, amilyet szeretnénk. Ezt a vásárlók nem szokták betartani, sőt az a tapasztalat, hogy el sem olvassák a csomagolás információit. 

Jobb a szálas fű

A boltok polcain nagyon sokféle teát kaphatunk, így a vásárlóknak nehéz lehet a döntés. A szakértő szerint nem érdemes a legolcsóbb teát választani, mivel az biztosan nem nyújt olyan élvezetet, mint a drágább. 

– Főleg a teánál érvényes az a mondás, hogy minél drágább, annál jobb. A szálas teákra érdemes rászánni egy elsőre magasabbnak tűnő összeget, de később kiderülhet, hogy olcsóbban vásároltunk jó minőségű, leveles teát, mint filtereset. Valamint az ízesítés nélküli zöld teát többször is felönthetjük, így még jobban megéri az érte adott összeg – mondta Surányi Judit.

Szerinte érdemes lenne rászánni az időt, és nem a kényelmes filteres megoldásokat választani, hanem a szálasat, amely­nek egyébként az elkészítése sem vesz igénybe több időt. 

Fontosak az alapok 

Már a vásárlásnál elronthatjuk, az italt, ha nem a megfelelő minőséget választjuk. Az illat már sok mindent elárul: ha valaki megszagolja és nem kellemes a tea illata, vagy nem érez semmit, akkor azt jobb inkább nem megvenni. Az elkészítésnél a víz hőfokával hibázhatunk, illetve az elkészítésnél is van buktató.

Például a teát nem a forró vízbe kell belerakni, hanem fordítva: a vizet kell ráönteni a teára, tehát le kell forrázni, így már rögtön kijönnek belőle azok az aromák, amelyek finommá teszik az italunkat. A szálas teánál figyelni kell a mennyiségre is, mivel ez a fajta a meleg víz hatására megdagad, így ha teletömjük a teatojást, nem tudja magát kellően felszívni, emiatt az aromákat sem tudja kiadni magából.

A tárolásra is figyelni kell. Napfénytől védett, száraz helyre tegyük a szálas teát. Legjobb, ha veszünk egy külön erre alkalmas dobozt, amely megvédi a minőségromlástól. 

– A teának általánosan van meg az a képessége, hogy magához vonzza az aromákat! Ha nem zárjuk le jól, és betesszük a fűszereink mellé, akkor felszívja a fűszerek aromáját, és a végén egy fűszeres teát kapunk, amely nem biztos, hogy jó – figyelmeztetett a Demmers Teaház üzletvezetője. 

Csinálja szabályosan!

Fekete tea: 100 Celsius-fok, 3–5 perc áztatás Zöld tea: 70–80 Celsius-fok, 1–3 perc áztatás Fehér tea: 70–80 Celsius- fok, 1–3 perc áztatás

Gyümölcsteák: 100 Celsius-fok, minimum 8 perc áztatás Gyógyteák: (fajtától füg-gôen változó)  általában 100 Celsius-fok, 5 perc áztatás

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek