Aktuális

Apróbb pikkelyesek úsztak a ringbe Az év hala dicső címért

Zs.V. 

Létrehozva: 2018.11.17.

<p>Szeretne beleszólni, mi legyen az Év hala 2019-ben Magyarországon? December 31-ig van lehetősége szavazni a Magyar Haltani Társaság honlapján. Idén a balin volt az év hala, ami jövőre a vörösszárnyú keszegnek, a szivárványos öklének vagy a sebes pisztrángnak adhatja át a stafétát. Bemutatjuk a jelölteket.</p>

Sebes pisztráng 

Sok helyen az országban nem találkozhatunk vele, hiszen inkább a hidegebb hegyi patakokat szereti, ám az északi és északnyugati vidékeken megtalálható. 20–40, legfeljebb 60 centiméter hosszú.

– Oxigéndús élőhelyen érzi jól magát, és bár jelenleg természetes vizeinkben ritkábban fordul elő, folyik egy visszatelepítő program a magyarországi patakokba. Ez az említett okokból elsősorban a hegyvidékeken lehet sikeres, az Alföldön nem valószínű, hogy nagy számban elterjedhet a faj – magyarázta Németh István. A pecások jó, ha tudják, hogy kifogni csak a minimum 22 centis példányokat lehet, és e hal esetében horgászati tilalmi idővel is számolni kell, ami október 1. és december 31. között van érvényben. Ilyenkor van ugyanis a sebes pisztráng ívási időszaka. Több fajjal is összekeverhető, például a szivárványos pisztránggal vagy a pataki szajblinggal.

Érdekesség: Hazánkban a legnagyobb példányt 1977-ben fogták ki, ami öt és fél kilót nyomott.

Vörösszárnyú keszeg 

Ez az a faj, amellyel már minden pecásnak volt dolga legalább egyszer az életben.

– A kezdő horgászok és a gyerekek első élményei többnyire a vörösszárnyú keszeghez köthetőek. Egész Európában elterjedt faj, s nem csak nagyon szép, de a húsa is finom. A csuka is kifejezetten szereti, ez a hal a fő tápláléka – mondta a Borsnak Németh István, a Magyar Haltermelők és Halászati Vízterület-hasznosítók Szövetségének elnöke. A kifejlett vörösszárnyú keszeg általában 20–25 centis, de harminc centisre is megnőhet. A rekorder példány, amit eddig kifogtak itthon, 2 kiló 5 dekás volt még 1990-ben. A jelölést azért kapta, mert az egyik legszebb hazai halként tartják számon.

Érdekesség: Ez a kicsinek számító hal 100–200 ezer ikrát rak le a vízfelszín közelében lévő növények hajtásaira. 

Szivárványos ökle 

Védett halfajról van szó, eszmei értéke példányonként 2000 forint. Mindössze 6–9 centiméteresre nő meg. Különleges ismertetőjele a hatalmas szeme: átmérője körülbelül akkora, mint az orra hossza. Más fajoktól nagyon könnyen meg lehet különböztetni azért is, mert a szivárványos ökle faroknyelén fényesen csillogó, zöld sáv látható. Őshonos hal, Közép- és Kelet-Európa legnagyobb részén megtalálható. A fogassüllő fő tápláléka.

Érdekesség: Külső megtermékenyítéssel szaporodik. Ez azt jelenti, hogy a nőstény a körülbelül 40–80 ikrát nagyobb kagylók belsejébe rakja le, és a vízárammal bejutó spermiumok termékenyítik meg. Az utódok csak akkor hagyják el a kagylót, ha már tudnak önállóan táplálkozni. 

Az elmúlt 9 év hala Magyarországon

2010 nyúldomolykó

2011 kősüllő

2012 széles kárász

2013 menyhal

2014 magyar bucó

2015 kecsege

2016 compó

2017 harcsa

2018 balin

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek