Aktuális

Az óraátállítás növeli a balesetveszélyt

Bors

Létrehozva: 2018.11.04.

Az óraátállítás növeli a balesetveszélyt

Érdekes adatokat tett közzé egy angol biztosítótársaság az éves óraátállítással kapcsolatban. Bár a statisztikát képező adatok Nagy-Britanniára érvényesek, Európa más országaiban sincs ez másként.

Az évekre visszamenő adatelemzés során derült fény arra, hogy az őszi óra-visszaállítás után a munkából hazafelé igyekvő autósok a délután 5 és 8 óra közötti időszakban átlagosan 34 százalékkal több balesetet okoznak, mint korábban. Ez a változás ugyanis számos kihívást jelentő vezetési körülményt hordoz ma­gában, mint például a csökkent nappali fény és az őszi időjáráshoz tartozó esős és nedves körülmények kialakulása. 

A leginkább veszélyeztetettek a férfi vezetők, akik 37 százalékkal okoznak több balesetet, míg a nőknél ez az érték 30 százalék körül alakul a haza­úton. A 17–25 éves fiatalok kevesebb rutinnal rendelkeznek az utakon, valószínűbb, hogy sebezhetőbbek, mint az idősebb, tapasztaltabb vezetők – különösen akkor, ha ez az első szezonjuk a téli körülmények között a jogosítvány megszerzése óta. A baleset bekövetkeztének kockázata erősen nö­vekszik, ha szürkületben, nedves és csúszós körülmények között kell autózni. 

A balesetek növekedését a relatív gyorshajtás növeli igazán, miután a szürkületben, esőben a fiatal vezetők nem a helyes me­netsebességet választják a csökkent látási körülmények közt.

A gyalogosokat is jelentősen érintik az óraátállítás miatt megváltozott fényviszonyok. Elsősorban az iskolából hazatérő gyerekeknél tapasztaltak magas, 22 százalékos növekedést a baleseti statisztikákban. A legérintettebb korosztály a 10–14 éves, amely már egyedül igyekszik haza a suliból, esetükben sajnos 50 százalék körüli a balesetveszély nö­vekedése. 

A balesetek megelőzéséhez ezért az autósoknak és a gyalogosoknak is érdemes néhány tanácsot megfogadni a szakértőktől:

  • Vezessen lassabban a nehezebb körülmények között, hogy több ideje legyen reagálni a kivilágítatlan kerékpárosokra, sötét ruhában bóklászó gyalogosokra.
  • Ügyeljen a fényberendezéseinek tisztaságára. Egyrészt javul az autó előtt belátható terület megvilágítása, másrészt nem vakítja el a szembejövőket. 
  • Kapcsolja fel a tompított fényeket már a szürkület előtt.
  • Tartsa tisztán a szélvédőjét.
  • Lassítson le! Az útburkolat nedvességével arányosan csökkentse a sebességét, mert egy nagyobb esőben az abroncsok nehezebben dolgozzák fel az úton lévő vizet, és így jelentősen csökken a tapadás, ez nö­veli a csúszásveszélyt.
  • Kerülje el a kemény fékezéseket és éles fordulatokat az autó pontosabb kezelhetőségéhez, illetve kerülje a kerekek blokkolását.
  • Gyalogosként mindig várja meg, amíg zöldre vált a lámpa a gyalogátkelőnél. Illetve ha nincs jelzőrendszer, sose mulassza el a szétnézést, mielőtt lelép a járdáról, s jól mérje fel a közeledő autók sebességét.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek