Érdekes adatokat tett közzé egy angol biztosítótársaság az éves óraátállítással kapcsolatban. Bár a statisztikát képező adatok Nagy-Britanniára érvényesek, Európa más országaiban sincs ez másként.
Az évekre visszamenő adatelemzés során derült fény arra, hogy az őszi óra-visszaállítás után a munkából hazafelé igyekvő autósok a délután 5 és 8 óra közötti időszakban átlagosan 34 százalékkal több balesetet okoznak, mint korábban. Ez a változás ugyanis számos kihívást jelentő vezetési körülményt hordoz magában, mint például a csökkent nappali fény és az őszi időjáráshoz tartozó esős és nedves körülmények kialakulása.
A leginkább veszélyeztetettek a férfi vezetők, akik 37 százalékkal okoznak több balesetet, míg a nőknél ez az érték 30 százalék körül alakul a hazaúton. A 17–25 éves fiatalok kevesebb rutinnal rendelkeznek az utakon, valószínűbb, hogy sebezhetőbbek, mint az idősebb, tapasztaltabb vezetők – különösen akkor, ha ez az első szezonjuk a téli körülmények között a jogosítvány megszerzése óta. A baleset bekövetkeztének kockázata erősen növekszik, ha szürkületben, nedves és csúszós körülmények között kell autózni.
A balesetek növekedését a relatív gyorshajtás növeli igazán, miután a szürkületben, esőben a fiatal vezetők nem a helyes menetsebességet választják a csökkent látási körülmények közt.
A gyalogosokat is jelentősen érintik az óraátállítás miatt megváltozott fényviszonyok. Elsősorban az iskolából hazatérő gyerekeknél tapasztaltak magas, 22 százalékos növekedést a baleseti statisztikákban. A legérintettebb korosztály a 10–14 éves, amely már egyedül igyekszik haza a suliból, esetükben sajnos 50 százalék körüli a balesetveszély növekedése.
A balesetek megelőzéséhez ezért az autósoknak és a gyalogosoknak is érdemes néhány tanácsot megfogadni a szakértőktől: