A halottak napja nálunk a csendes elmélyülésről szól, könnyes szemmel járjuk végig a temetőket, virágszálakat helyezve a sírokra, gyertyát gyújtva szeretteink emlékére. Mi így rójuk le tiszteletünket a halottaink előtt. De mi a helyzet a világ többi pontján? Sok helyütt egyáltalán nem szomorkodnak ezekben a napokban.
Ősi kelta hagyomány szerint október 31-ről november 1-jére köszönt be a tél, ami a természet halálát jelenti. Ezen a napon Samhain, a halál és sötétség istene elfogja a napistent, s összehívja a halottak szellemeit. Ma ezt nevezzük halloweennek, ami az All Hallows Eve angol kifejezésből alakult, jelentése: mindenszentek előestéje. November 1-jén a katolikus hagyományok szerint a megdicsőült lelkekről emlékeznek meg, később nyilvánították hivatalosan halottak napjává november 2-át.
Észak-Amerika
Halloweenkor az amerikai gyerekek rémisztő jelmezeket húznak, s házról házra járnak cukorkáért. Úgy tartják, hogy a gyermekek tiszta lelke áll legközelebb a spirituális világhoz, a halottakhoz. Kezdetben azért adtak nekik édességet, hogy jókedvükkel távol tartsák az ártó szellemeket. Az október 31-én tartott beöltözős bulik világszerte egyre népszerűbbek, ám az amerikai sztárok viszik a pálmát. Idén Alec Baldwin és a családja a NASA űrhajósainak öltözött, Justin Timberlake famíliájával legóembernek maszkírozta magát. Heidi Klum évről évre kitesz magáért, ezúttal ogrénak, Shreknek és Fionának öltözött be énekes szerelmével, Tom Kaulitzcal.
Kína és Japán
Néhány ázsiai nemzet a halottakra emlékezés mellett az élet ünneplésére koncentrál. Kínában április 4-én vagy 5-én tartják a halottak napját, aminek qingming, vagyis sírsöprögető ünnep a neve. Meglátogatják és rendbe teszik szeretteik sírját, majd pikniket rendeznek mellette: gyümölcsökkel, borral, papírsárkány-eregetéssel vigadnak. Japánban is ez dívik, ám ők augusztusban tartják az obon nevű ünnepet, amikor három napra összegyűlik a család és mulat.
Mexikó
Az észak-amerikai országban leginkább egy misztikus karneválra hasonlít a halottak napja, azaz a día de los muertos. Az október 28-án kezdődő, három napig tartó dajdajozásban keverednek keresztény, valamint indiai és azték hagyományok is. A hiedelem szerint ilyenkor visszalátogatnak hozzájuk a halottaik: az ő tiszteletükre nagy eszem-iszommal, táncos mulatsággal és tűzijátékkal készülnek. Csontvázak és a fekete szín uralja a dekorációt, s hogy a gyermekek is megbarátkozzanak az ünneppel, nem ritka a koponyaformájú cukorka és a virággal díszített csontváz sem.
Bolívia
Csakúgy, mint nálunk, a dél-amerikai országban is a temetőben gyűlik össze a család, sírról sírra járnak. Ám rajtuk ilyenkor nem a gyász uralkodik, s a fekete öltözet sem kötelező. Vidám történeteket mesélnek az elhunyt családtagokról és barátokról, jókedv és kellemes nosztalgia jellemző. Ők a halált nem végként, hanem valami új kezdeteként értelmezik, ezért úgy hiszik, nincs okuk szomorkodni.