Aktuális

Drágább lehet a szerelő, ha nem kér kiszállási díjat

Zs.V. 

Létrehozva: 2018.11.13.

<p>Sokszor nem elég csak a szervizdíjjal és az alkatrészárral számolni, ha elromlik valami: kiszállási költséget is kérhet a mester, pláne hétvégén vagy éjszaka. De mi van azokkal a szakikkal, akik úgy hirdetik magukat, hogy nem kérnek kiszállási pénzt? Ők ezt belekalkulálják a munkadíjba?</p>

Drágább lehet a szerelő, ha nem kér kiszállási díjat

Forrás: Thinkstock

Ha egy szerelő hirdetésében ott szerepel, hogy „kiszállási díj nélkül”, az olcsóbb szerviz reményében hajlamosak vagyunk rögtön tárcsázni a számát. Holott korántsem biztos, hogy jobban járunk, ha ezen az elven hívunk szakembert. 

A közelit hívjuk!

– A szerelőknek nagyon eltérő távolságokat kell megtenniük kocsival, hogy eljussanak a problémás berendezéshez, hiszen sok esetben nem megoldható, hogy a tulajdonosok bevigyék azt a szervizbe. És itt nemcsak az üzemanyag áráról van szó, hiszen a pakolóóra is ketyeghet, míg a szakember a lakásban dolgozik. Ez egy háromórás javítás esetén már nem aprópénz – magyarázta a Borsnak Illés Zoltán, a Gáziparosok Országos Egyesületének elnöke.

Mondhatnánk, hogy miért nem jár a szerelő tömegközlekedéssel, de egyrészt egy éjszakai dugulásnál-kiöntésnél ez nem járható út, másrészt nagyon sok és sokféle eszközt, szerszámot kell egyszerre magával vinnie a szakembernek, hiszen előre nem lehet tudni, mire lesz szükség. Az elnök szerint az a megoldás, hogy a hozzánk legközelebb található szakival vesszük fel a kapcsolatot, így megúszhatjuk a borsos kiszállási díjat.

A világosat keressük!

Előfordul, hogy nem kér kiszállási díjat a szerelő, mivel pont útba esik neki a lakásunk, és beleférünk az idejébe két másik munka közt, mert csak ellenőriznie kell valamit, vagy kisebb dolgot kell megcsinálnia. Pontosan ezért ildomos jó kapcsolatot kialakítani egy megbízható szakemberrel. 

– Ha egy, még ismeretlen szolgáltatót hívunk ki, mindenképp nézzük meg, kalkuláljuk ki, hogy a távolság, amit megtesz értünk, mennyi pénzbe fog nekünk kerülni. Ezt a vállalkozók általában részletesen közzéteszik a weboldalukon, de telefonon is rákérdezhetünk – mondta Illés.

Ha olyan szerelőt fogadunk, aki nem fizetteti ki külön az útiköltségét, érdemes megnézni, hogy milyen órabérben dolgozik. Amennyiben ez jóval magasabb, mint más szerelőknél, akkor valószínűleg ő eleve belekalkulálja a tarifáiba az utazási költséget. Tévedés ne essék, ezt nyugodtan megteheti, mivel a szolgáltatók kedvük szerint dönthetnek arról, hogy mit hogyan számolnak fel.

Alapszabály: minél egyértelműbb, tisztább egy szerelő tájékoztatása, annál megbízhatóbb szakemberrel állunk szemben. Ha bonyolult, kissé kibogozhatatlan a „marketingje”, akkor könnyen ráfaraghatunk, hiszen ott jó eséllyel a megtévesztés a lényeg, az, hogy a kuncsaft belezavarodjon. 

A szórólapos necces

Jó ideje rendszeresen találkozhatunk postaládába bedobott, cetlis hirdetésekkel is, amelyek szerint a szerelő elvégez mindenféle feladatot. Illés Zoltán szerint, aki ért a szakmájához, annak annyi munkája van, hogy nincs szüksége ilyen hirdetésre. Érdemes az ilyen szórólapot a helyén kezelni. 

– Pár évvel ezelőtt készítettünk egy felmérést a cetlis hirdetőkkel kapcsolatban. Ebből kiderült, hogy nagy részük nem is jogosult az általuk hirdetett munka-munkák elvégzésére, és nyomon sem követhető a tevékenységük. Találkoztunk olyasmivel is, hogy különféle szórólapokra ugyanaz a telefonszám volt írva. Sajnos, azt kell, hogy mondjam, én még olyan papírt nem láttam, amelyről nyugodt szívvel merném tárcsázni a számot – jelentette ki a Gáziparosok Országos Egyesületének elnöke.

Persze ez alól is van kivétel: ha egy szemünkben megbízható ember javasol egy olyan, cetlin hirdető szakembert, akit ő maga jól ismer és kedvel.

Nem az számít, meg tudta-e javítani 

Akkor is kérheti a kiszállási díjat a szakember, ha olyan problémával áll szemben, amit nem tud megcsinálni. Ezt azonban csak akkor teheti jogosan, ha előtte közzétette, tájékoztatta az ügyfeleket arról, hogy a kiszállási díjat minden esetben ki kell fizetni neki. Ha sem szóban, sem írásban – például a weboldalán – nem tesz említést a kiszállási díjról, akkor bátran fordulhatunk a fogyasztóvédelemhez vagy a békéltető testülethez.

Számoljon utána!

A szakemberek manapság nagyjából 130–300 forint között számolhatják fel a kiszállási tarifát kilométerenként. De érdemes tisztában lenni azzal, hogy van, amikor háztól házig kalkulálják, aztán van, hogy csak a helységnévtábláig – ha másik településről jön a szerelő –, de a légvonalban mért távolság sem ritka.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek