A magyar autósok zömének év végén van a kötele- ző gépjármű-felelősségbiztosításának évfordulója. Pár apró dolog sokat számít az árkalkulációban.
Új év, új árak
A drágább alkatrészek és az óradíjak emelkedése is hozzájárul ahhoz, hogy 2019 januárjától 8-10 százalékkal többet kell majd fizetni a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításért. Ezt a biztosítóknak jelezniük is kellett, mivel most jár le azoknak a szerződése, akik év elején kötötték. A cégeknek legkésőbb november 11-ig kellett kiküldeniük, hogy milyen árakkal kalkuláljanak ügyfeleik. Ez alapján az érintettek eldönthetik, hogy maradnak-e a biztosítónál vagy egy másikat választanak. Erre viszont csak december 1-jéig van lehetőség, aki erről lecsúszik, akkor még egy évet kell várnia a váltással.
A drágulás azokra is vonatkozik, akik év közben kötöttek biztosítást, de ők csak a szerződés lejárta után szembesülnek majd a megugró árakkal. Az autótulajdonosoknak minden esetben számolniuk kell azzal, hogy a szerződés lejárta előtt 30 nappal fel kell mondani a biztosítást, különben még egy évig maradniuk kell a már megszokottnál, ha akarják, ha nem.
–2 bónusz a balesetnél
Legyen szó bármekkora kárról, ha egy balesetben mi vagyunk a hibásak, akkor bizony 2 bónuszfokozatot visszaesünk. Abban is biztosak lehetünk, hogy a kötelező biztosításunk ára is növekedni fog. Az egyetlen jó hír, hogy csupán az évforduló után terhelik rá a biztosítási összegre az emelést.
Személyesen biztosabb?
Egyre nagyobb divat online, biztosítási gyűjtőoldalakon megkötni az új szerződést, mert össze tudjuk vetni több cég árajánlatát. Még így is lyukat égethetünk a pénztárcánkba, mert előfordulhat, hogy a kiválasztott összeg rövidesen a duplájára emelkedik.
– Igaz, hogy a legtöbb kedvezményt online is be tudjuk állítani, viszont a fogalmakat pontosabban el tudja nekünk mondani egy alkusz. Nagyon sokszor látok olyat magam is, hogy véletlenül tévesen töltik ki a megadott mezőket. Ha jól jár az ügyfél, akkor nem lesz ebből baj, de láttam olyat is, hogy a biztosító észrevette a hibát, így kénytelen volt módosítani a biztosítás díját, hogy az megfeleljen a valóságnak. Ha egy ilyenbe belecsúszunk, akkor sajnos a cég által megadott árat kell fizetnünk a következő egy évben – figyelmeztetett a biztosítási szakértő.
Mások miatt is
Nem is gondolnánk, hogy a biztosítók mennyi mindent figyelembe vesznek az árak kalkulálásánál. Például nem csak a korunk vagy az általunk okozott balesetek száma fontos.
– Előfordulhat, hogy valakinél egy szerencsétlen helyzet áll fenn, mert olyan típusú autója van, amellyel az elmúlt egy évben a legtöbb kárt okozták, vagy éppen abba a korosztályba tartozik, amelyik nagyobb százalékban vezet balesetmentesen. Előbbi miatt is megnövekedhet az éves kötelező biztosítás díja – magyarázta a Borsnak Tukacs Emánuel Dávid biztosítási szakértő.
Ígérettel spórolhat
Nemcsak a biztosítóválasztást kell alaposan megfontolnunk, hanem más, egyébként apróságnak tűnő dolgot is. Például, ha nem negyedévente, hanem félévente, vagy évente fizetjük az éves kötelező gépjármű-felelősségbiztosításunkat, akkor egyes esetekben 20-25 százalékot is spórolhatunk. Sőt egyes társaságoknál azzal is csökkenthetjük a végösszeget, ha megígérjük, hogy rajtunk kívül más nem vezeti a járművünket. Emellett az is számít, hogy évente hány kilométert megyünk az autóval. Minél kevesebbet használjuk az autót, annál több kedvezményt kaphatunk. Játszani azonban nem érdemes, egy balesetnél ugyanis többek között ezt is megnézik a szakemberek. Ha szembetűnően túlléptük a kilométert, akkor vállalni kell a következményeket.