<p>Bár beltartalmi értékei jelentősek, kevesen ismerik és még kevesebben fogyasztják ezt az utóérő őszi gyümölcsöt, pedig január-februárban tényleg kincset ér.</p>
A naspolya az almának, a körtének, a birsnek a rokona – bár küllemében nem hasonlít rájuk túlságosan. Különleges alakú gyümölcse utóérő, tehát a fárol leszedve nem fogyasztható, valószínűleg ez is hozzájárul ahhoz, hogy az utóbbi években veszített népszerűségéből. Rendkívül gazdag vitaminokban, főként C-vitamin-tartalma kiemelkedő, 12 mg⁄100 g. Magas vastartalma miatt a vérzékenységben szenvedőknek kimondottan ajánlott, jelentős kálciumtartalma pedig csonterősítő hatással bír. Leve alkalmas a szájüreg és a garat gyulladásainak csökkentésére. A népi gyógyászatban a kérgéből készült főzetet a vérzés csillapítására használták, magvainak főzetét pedig a vesekő elhajtására.
Gasztro Magazin kéthetente kedden a Borsban - keresse az újságárusnál!
Olvasson kényelmesen: fizessen elő a Borsra!
Naspolyasajt
Hozzávalók:
1 kg naspolyapép • 500 g cukor • 150 g pirított, vágott dió
Elkészítés: A naspolyapépet keverjük össze a cukorral és forraljuk fel, majd kis lángon főzzük további egy óra hosszat, gyakran kevergetve. A főzés végén keverjük hozzá a vágott diót, töltsük kiolajozott muffinformákba, és hűvös, száraz helyen hagyjuk megdermedni (ez kb. 1 nap). Akkor fordítsuk ki egy sütőpapírra és szárítsuk ki: ez kb. 2 hétig tart, egy hét után fordítsuk meg őket, hogy mindkét oldalon jól kiszáradjon. Csomagoljuk folpakba vagy celofánba – hónapokig eláll.
A teljes cikkért keresse a Gasztro Magazint.