Évente négyszer rendeznek meg egy nagyon különleges eseményt: önkéntes művészek hennakoronát festenek a kemoterápián átesettek fejére, és a rákos betegségekben szenvedőknek rajzolnak szebbnél szebb motívumokat. Így próbálnak nekik önbizalmat adni.
A rák elleni küzdelemnek ugyanis gyakran része a fájdalmas kemoterápia. Ennek egyik következménye pedig a hajhullás, ami még érzékenyebben érinti a nőket, hiszen a haj a nőiesség szimbóluma. A CsillámVilág ezért találta ki a Remény és Szépség napja című eseményt Budapesten és öt nagyvárosban – Békéscsabán, Székesfehérváron, Miskolcon, Szegeden és Debrecenben –, ahová bárkit szeretettel várnak egy ingyenes hennafestésre, aki küzd a súlyos betegség valamilyen formájával, és azokat is, akik már átestek rajta. Ez az esemény segít a mentális és pszichés gyógyulásban is.
A budapesti rendezvényen találkoztunk Gimet Isabelle-lel, aki festőként érkezett, de hamar kiderült, korábban átesett a mellrákon. Őszintén beszélt arról, ez az esemény megváltoztatta az életét.
– Én is érintett voltam, mellrákom volt, 2014-ben jöttem el az első eseményre, akkor még teljesen kopasz voltam. Nem hordtam parókát, általában kendő vagy sapka volt rajtam, emlékszem, felszabadító érzés volt úgy ülni a vonaton, hogy nem volt rajtam semmi, csak egy szép hennakorona. Először nem érdekelt, hogy ki mit gondol – mondta lapunknak Isabelle, aki három gyermek édesanyja. Hozzáteszi: az volt a legrosszabb a kopaszságában, hogy az emberek gyakran sajnálattal néztek rá, vagy gyorsan elkapták a fejüket. Nem akartak szembesülni vele, hiszen egyből eszükbe jutott, hogy velük is bármikor megtörténhet.
– A festésen túl sokat jelentett, hogy beszélgettek velem, találkoztam sorstársakkal, barátságokat kötöttem és úgy éreztem, nem vagyok egyedül – folytatta Isabelle, aki azóta tünetmentes, és már másoknak segít. Elvégzett egy hennafestő tanfolyamot és három éve ingyen festi azokat, akik érintettek a betegségben. S hogy mi számára a legszebb visszajelzés?
– Azt a mosolyt, azt a boldogságot látni, amikor szépen távoznak innen, az mindent megér. S valóban, ottjártunkkor is egymás után készültek a szebbnél szebb motívumok. Isabelle nemcsak alkot, beszélget a vendégekkel a betegségükről, az életükről, a nehézségeikről. Soós Krisztina ügyvezető, az esemény megálmodója a Vasárnapi Borsnak elmondta, a közösségi program segíti a kikapcsolódást, a betegséggel járó következmények felvállalását, ezáltal a gyógyulást is.
– A hennafestés inkább a lelki gyógyhatásról szól, mint a fizikairól. A betegek nehéz időszakon mennek át, ami érzelmileg is megterhelő. Mi ezzel az esztétikailag és érzelmileg feltöltő lehetőséggel mutatunk egy lehetséges utat számukra – magyarázta Krisztina.