Diós vagy mákos sütit is tervez a karácsonyi menüsorba? Akkor készüljön fel, drága mulatság lesz!
Dupla áron
A háziasszonyok nem fognak örülni az idei bejgliszezonnak, mert brutálisan drágán tudják elkészíteni a családnak az ünnepi finomságot. Ugyan a receptek többsége szerint 20 deka dió kell egy rúd bejglibe, de valljuk be: a duplája mindig belemegy, hiszen akkor finom, ha nem spóroljuk ki a tölteléket. Tavaly a belevaló diót 1000 forintért is megkaptuk, most már ezt a mennyiséget minimum 2000 forint körüli áron vehetjük meg. Elképesztő, de akad, ahol 7 ezer forintért mérik a dió kilóját.
Dr. Apáti Ferenc, a FruitVeb alelnöke elmondta, hogy idén 30 százalékkal kevesebb dió termett, de úgy véli, a piacot azért sikerül kielégíteni.
– Nem is gondolnánk, de ez a hatalmas, robusztus fa rettenetesen vízigényes növény. A csapadékmentes nyár miatt lehet az, hogy ha feltörjük a diót, akkor csak egy picike száraz darabot találunk benne, vagy még azt sem. Emellett a májusi nedves időjárás sem kedvezett neki idén, mivel a baktériumok és a gombák ellen nehéz volt védekezni – magyarázta lapunknak a szakértő.
Mák
Auchan: 3100-3500 forint/kilogramm
Tesco: 3300-4000 forint/kilogramm
Spar: 3000-3400 forint/kilogramm
Groby: 2500-3700 forint/kilogramm
Piac: 2000-2600 forint/kilogramm
Príma: 2000 forint/kilogramm
Dió
Auchan
– Dióbél: 5000 forint/kilogramm
– Cukrozott dió: 3300 forint/kilogramm
Tesco
– Cukrozott dió: 3300 forint/kilogramm
– Héjas dió: 4200 forint/kilogramm
– Dióbél 7000 forint/kilogramm
GRoby
– Dióbél: 5000 forint/kilogramm
– Darált, cukrozott dió: 3000 forint/kilogramm
Príma:
– Dióbél: 4000 forint/kilogramm
Piac:
– I. osztályú dióbél: 3300-3800 forint/ kilogramm
– II. osztályú dióbél 2800-3200 forint/ kilogramm
– Egész dió: 1500 forint/kilogramm
A fúrólégy a ludas
Ahogyan azt már korábban a Bors megírta, sok helyen tapasztalható, hogy a diófa gyümölcse szinte teljesen rohadt állapotban esik le a fáról. Ennek oka az úgynevezett fúrólégy, amely nem kíméli a csonthéjast. Ez az állat egy Amerikából behurcolt kártevő, a tojásait a dió termésburkába teszi, amikor az még puha. Emiatt a termésburok fekete lesz, a termés pedig ehetetlen. Erre a problémára létezik megoldás, azonban a háztáji diófát a szükséges eszközök nélkül nem tudjuk megmenteni.
– Van szer, amellyel elűzhetjük ezeket a kártevőket, de ennek sem százszázalékos a hatékonysága, mivel a légy hosszú időn keresztül petézik, s ezért sokszor kell permetezni. A házaknál található hatalmas fáknál viszont ez nehézkes, maximum az alsó ágakat tudják megvédeni a gazdák, ha nincs segítségük – mondta dr. Ripka Géza, a Nébih Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság osztályvezetője, majd hozzátette, hogy a mák esetében nincs szó ilyen kártevőről, amely megmagyarázná az áremelkedést.
Jó volt a klíma
Régebben igazi máknagyhatalomnak számítottunk, mára csökkent a növény termesztése. Hazánk éghajlata tökéletesen megfelel a máknak, de a kártevőkkel itt is számolni kell. A legnagyobb problémát a máktokormányos okozza, amely a mákföldön áttelel, majd május elején elkezdi rágni a nagyobb leveleket és a bimbós szárat. Emiatt a mák elfonnyad, majd kiszárad. Szerencsére a máktokormányos csak a meleg, szeles időben tud tömeges kárt okozni, mivel ilyenkor messzire repülnek a széllel, de az idei nyár megkímélte a termést, ezért nem kell nagyobb áremelkedéssel számolni.