Egyre nő hazánkban is a kövér gyerekek száma. A szülők nem is gondolnák mekkora mértékben felelősek a gyermekük elhízásáért
Forrás: AFP
Rengeteg a kövér
Igaz, hogy az európai ranglistán a középmezőnybe kerültünk, viszont húsz év alatt a duplájára nőtt az elhízott gyerekek száma Magyarországon. Leginkább a hat-nyolc éveseket érinti a probléma, körülbelül 28 százalékuk – tehát minden ötödik – szenved a túlsúlytól. Ha a szülők azt gondolják, hogy ez csak esztétikai probléma, akkor tévednek. Kettes típusú cukorbetegséghez, szív- és érrendszeri problémákhoz, és magas vérnyomáshoz is vezet a felesleges zsírréteg. A szakértők szerint a gyermek első három éve nagyban befolyásolja a későbbi táplálkozási szokásait, már ekkor kiderül, hogyan fog az ételekhez viszonyulni. Sőt már terhesen sem mindegy, hogy mit eszik az édesanya.
– Otthon kezdődik minden. Az a fontos, hogy életmódot váltson a fiatal, és ebben legyenek partnerek a szülők is. Az étkezést és a mozgást egyszerre be kell vezetni, figyelve arra, hogy a szervezet minden szükséges tápanyagot megkapjon. Jobban oda kell figyelni arra, hogy mennyit mozog és mit eszik – mondta el a Borsnak dr. Varga Károly gyermekorvos.
Irány a játszótér!
A gyerekek súlyleadására jobban kell figyelni, mint a felnőttekre, hiszen a fejlődő szervezetnek szüksége van a vitaminokra, ásványi anyagokra és rostokra, ezek nélkül nem tud egészségesen fejlődni.
– Ami fontos, hogy a gyereket nem fogyókúráztatjuk, hanem hagyjuk, hogy belenőjön a súlyába. Ez azt jelenti, hogy nem szabad éheztetni, inkább a „sokszor keveset” elvet kell követni. Az édességeket, cukrokat hagyjuk el, mivel ezekben nincs tápanyag. A napi hatvan- perces mozgás is meg kellene, hogy legyen. Ez lehet egy játszótéri szaladgálás, vagy hógolyózás, a lényeg, hogy a gyerek ne egy helyben üljön például a kanapén a telefonját nyomkodva, hanem mozogjon a friss levegőn – magyarázta Abonyi Orsolya dietetikus.
meg akarunk győződni arról, hogy valóban elhízott-e a gyerek, akkor egy könnyed számítással kiszámíthatjuk a testtömegindexét. Ez a szám megmutatja, hogy a túlsúlyos, a normál, vagy a sovány kategóriába tartozik-e. Kiszámítása egyszerű: a kilogrammban mért súlyt kell elosztanunk a méterrel megadott magasság kétszeresével. A kapott szám alapján tudjuk meg, hogy a gyermek melyik csoportba tartozik.
Fiúknál
7 éves kor körül
Normál 14,5–18,4
Túlsúlyos 18,5–20,3
Elhízott 20,4 felett
Lányoknál
7 éves kor körül
Normál 14,6–18,2
Túlsúly 18,3–20,1
Elhízott 20,2 felett
1–3 éves kor között az energiaszükséglet körülbelül 900–1300 kcal naponta. 4–6 éves kor között 1300–1800, a 7–10 éveseknek pedig 1650– 2000 kalóriára van szükségük.
Első lépésként a cukortartalmú italokat hígítsa ásványvízzel, majd próbálja meg elhagyni.
Naponta 1–1,5 liter folyadékot igyon meg a gyerek, mert ez fokozza az anyagcserét és telítettségérzetet ad.
Tanítsuk meg neki, hogy lassan egyen. Az agynak 20 percre van szüksége, hogy jelezze, jól lakott. Így akár feleannyi étellel is elég lesz.
Vonjuk be a gyereket a főzésbe, játékosan könnyen megtanulja mi az egészséges.
Zsebpénz helyett készítsük el a tízórait, hogy ne a sulibüfében vásároljon.
Csempésszük a mindennapokba a mozgást: lift helyett használjunk lépcsőt például.
A pékáruból teljes kiőrlésűt vegyünk, abban kevesebb a szénhidrát.
A joghurtok tele vannak cukorral, inkább vegyünk natúrt és tegyünk bele gyümölcsöket. A csomagoláson ne a zsírt, hanem a szénhidrátot nézzük. Minél kevesebb, annál jobb.
Hétvégente kiránduljunk, sétáljunk nagyokat.
A cikkhez tartozó jegyzetet itt találja!