Most 15 éve, hogy először vett részt egy roncs kiemelésében a szolnoki zászlós. Azóta megszállottja a háborús emlékek felkutatásának.
Forrás: MTI
Eddig 31 háborús repülőgéproncs felkutatásában vett részt Magó Károly zászlós. A honvédség szolnoki helikopterbázisának katonája hagyatékok begyűjtésével és kiállításszervezéssel is foglalkozik. A mai Magyarország területén számítások szerint mintegy 3000 repülő zuhant le a II. világháborúban, és ezek jelentős részéről semmi információ nincs.
– 2000 decemberében kerültem a Szolnoki Repülőmúzeumba, ami most már a RepTárban működik – idézte fel a Borsnak. – Először 2003-ban vettem részt egy roncs kiemelésében Alsóörsnél, a Balaton egy mocsaras, nádas részén. 2005-ben már én voltam a szakmai vezető Bejczi József százados földi maradványainak exhumálásánál.
1990-ig nem lehetett a Horthy-rendszerben háborús hősként elesettek nyomát kutatni. Az itt-ott, földeken talált roncsok nagy részét MÉH-telepre vitték, gödörbe dobálták, vagy kerítés, vécéajtó, melléképület-tető készült belőlük, s ezek aztán sokszor az enyészeté lettek az ötven év alatt.
– A megtalált roncsok nagyobb darabjait megtisztítjuk, konzerváljuk, és például kiállításokon helyezhetjük el – magyarázta a helikopter-szerelőként végzett roncskutató. – A gépmaradványok mellett előfordult az is, hogy ismeretlenként eltemetett orosz pilótákat sikerült beazonosítanunk. Egyikük fia így hetvenévesen látogathatta meg az apja sírját.