Gyakran válnak megunt teherré az ünnepek után a karácsonyra ajándékba adott jószágok, és az utcára kerülnek. Több egyesület, menhely is adoptálási stopot hirdetett a felelős állattartás érdekében. Egy kisgyerek ugyanis, bármennyire is vágyjon rá, valószínűleg sokkal jobban tud bánni egy plüsskutyával, mint egy élővel.
Forrás: Thinkstock
1. Megfelelőek a körülmények?
Sokan tartják jó ötletnek, hogy karácsonyra kis kedvencet ajándékozzanak szerettüknek. Ám az élő állatok felelős tartásához megfelelő hely, pénz és elegendő szabadidő szükséges – hangsúlyozza Seres Zoltán, a szegedi Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője.
Az aktivisták tapasztalata, hogy az élő ajándékok az ünnepek után gyakran kötnek ki a menhelyeken, ami egyebek közt óriási törést okoz az állatok lelkében is. Fontos tehát, hogy tudatos vásárlók- ként viselkedjünk ezen a téren is, magyarán: gondolkozzunk, mielőtt a pénztárcánkhoz nyúlnánk!
2. Alkalmas gazdája lesz?
Kutyához, cicához, rágcsálóhoz, hüllőhöz, madárhoz, díszhalhoz hozzájutni és hazavinni a legkönnyebb dolog. Ami utána jön, az igazából a feladat, méghozzá évekre szóló! Gondoljon bele, hogy a megajándékozott nem feltétlen tudja, hogyan kell tartani, ellátni az élőlényt, amit a karácsonyfa alatt talál, talán fogalma sincs, ehhez milyen alapvető dolgok kellenek!
3. És ha elmúlik Karácsony?
Az ünnepek alatt kétségtelenül boldog pillanatokat szerez egy cuki kutyakölyök vagy egy selymes szőrû kiscica. Az állatvédők azonban gyakran találkoznak azzal a jelenséggel, hogy az ünnepek utáni szürke hétköznapokban a növekedő, rendes etetést, törődést, foglalkozást, nevelést igénylő állat a munka vagy a tanulás mellett nyűg lesz. Hiszen ez mind időt igényel a gazditól.
Gyakori, hogy ajándékba kapott állatok a rossz körülmények miatt el is pusztulnak. Csak egy kicsivel jobb eset – mert így nagyobb a jószág esélye a túlélésre –, hogy ilyen-olyan módon próbálnak tőle megszabadulni. Csakhogy egy kutya, aki már elkezdett kötődni a gazdájához, nem egy megunt kempingszék.
4. Mi lesz Szilveszterkor?
– Ilyenkor január hatodikáig egyáltalán nem adunk örökbe állatot mi sem, csak befogadunk – mondja Pataki Gábor, az újpesti Állatmentő Liga vezetője is. – Az utóbbinak az az oka, hogy nyolcadik éve mi gyűjtjük össze a fővárosi rendészettel közösen Budapesten a szilveszterkor elcsatangolt állatokat.
Az ő véleménye is az, hogy a kutya nem jó karácsonyi ajándék, ilyenkor az összes egyesületnek örökbe adási bojkottot kéne hirdetnie. Rögtön karácsony után jön például a szilveszteri buli, ami egy eb számára talán a legkritikusabb eseménye az évnek. Fontosabbá válik a gazdiknak a szórakozás, és mindjárt kevesebb figyelmet fordítanak az új kedvencre.
Egyébként van még egy hasonlóan problémás nap: a halloween, amikor a fekete macska a legkeresettebb állat a menhelyeken. Ám az újpestiek nem adnak ki olyat november 1. tájékán egy érdeklődőnek sem.
Trükköztek a petárdázással
Pataki Gábor arról is beszélt, hogy régebben sokkal több volt a szilveszterkor befogott kutya, ugyanis sokan azt használták ki, hogy megszabaduljanak a megunt állattól. Szélnek eresztették, és „eltűnését” ráfogták a tűzijátékra és a petárdázásra.
Azért is húzták ezt meg könnyebb szívvel, mert gondolták, hogy ilyenkor az állatvédők úgyis kint vannak az utcákon, a kutya „megmenekül”. A chip kötelezővé tételével – és így a tulajdonos beazonosíthatóságával – azonban ezek az akciók megritkultak.
– Az én véleményem egyébként az, hogy minden olyan kutyatulajdonost, akinek szilveszterkor elszabadul a kutyája, fel lehetne jelenteni. Hiszen törvény van rá, hogy amikor a pirotechnikai eszközök használata engedélyezett, az állatokat biztonságosan el kell zárni – teszi hozzá az Állatvédő Liga vezetője.