A levegőben lógnak, repkednek a szereplők A nagy ho-ho-horgász új, színpadi változatában, mintha csak vízben úsznának. A Bors a premier előtt beleshetett az Újszínház főpróbájába, amiben még az író Csukás István is kapott szerepet.
Ha felcsendül a rajzfilm híres főcímdala, a 100 Folk Celsius szerzeménye, máris a szemünk elé toppan a mindenre elszánt Nagy Horgász, aki botjával sután lépked a vízparton, sporttársával, a Főkukaccal. Csukás István meséjén generációk nőttek fel. Az Újszínházban pedig arra vállalkoztak, hogy a szenvedélyes horgász kalandjait újszerűen keltsék életre.
A főpróbán a Bors is jelen lehetett, Csukás István is tiszteletét tette.
– Minden mesémből készült többféle változat, egyedül a Nagy Horgászt nem vitték még színre. Minden rendező legyintett, hogy lehetetlen a víz alatt játszódó történetet bemutatni, de most kiderült, még sincs lehetetlen – mondta a Borsnak az író.
Kökényessy Ági rendezőnek és Bártfay Rita dramaturgnak köszönhető a darab, a forgatókönyvet ők írták, Csukás István szerényen csak a dalszövegeket vállalta magára. A zenét Dörner György, a színház igazgatója szerezte. Négy történetet gyúrtak össze két felvonásban: mit csinál a Nagy Horgász nyáron, amikor szenvedélyének hódol, és mit kezd magával télen, amikor befagyott a víz.
– A Nagy Horgász számomra hasonlít Don Quijotéra. Ő is álmokat kerget, fáradhatatlanul hódol a szenvedélyének. Közben nagyon jószívű, olyannyira, hogy ki sem fogja a halakat – mosolygott Csukás István.
Az előadás egyedülálló módon valósítja meg, ahogy a pecás a vízbe dobja a csalit: a Főkukac, a 22 éves Papp Csaba egy hevederen lógva ugrál a levegőben és ugrik többször a halak közé, de a Nagy Horgász sem ússza meg a lógatást. Akadnak még éneklő és rappelő halak, cigánykerekező főkukac, vagy halakkal megrakott karácsonyfa. Csukás István a szünetben elárulta a Borsnak, gyerekkorában ő is horgászott, a mai napig becsüli a horgászatot.
– Korrekt küzdelemnek tartom, egy testi és fizikai küzdelem kifogni a halat. A horgászok valóban megdolgoznak érte. Szívem a horgászokkal dobog – nevetett.
Meglepetésként a darabban őt is színpadra csalták, legalábbis a hangját. Narrátorként szólal meg a darabban, amolyan Istenként, de ő megteheti, hiszen neki köszönhetjük a sok imádni való karaktert és a vidám gyerekkorunkat.