Aktuális

Ott szánkózzunk, ahol tudunk segítséget hívni! - A Bors utánajárt

B. B. A.

Létrehozva: 2018.12.18.

Leesett az első hó a hétvégén, sokan „beizzították” a szánkókat. Ez azonban nem csak játék: komoly szabályok vonatkoznak rá, amiket <br /> be kell tartani, különben súlyos baleset lehet a vége.

Forrás: MTI

Maradjunk távol az autóutaktól! – ez az első és talán legfontosabb szabály a szánkózással kapcsolatban. Dedósnak tűnhet a tanács, mégis sokan csak leszánkóznak az első, útjukba akadó dombról. Ez nagy felelőtlenség, mert ha a lejtő alján egy úttestre sodródik a szánkó, kész a baj. Havas, vizes, jeges, latyakos úton az autók is nehezebben fékeznek. 

Nem számít járműnek

A KRESZ szerint a legalacsonyabb értékű jármű a kerékpár vagy a kézi kocsi. Ami ennél egyszerűbb, azt nem járműnek kezeli a szabályzat, hanem tulajdonképpen gyerekjátékként – hangsúlyozta a Borsnak Pető Attila közlekedési szakértő.

– Ilyen a roller, a gördeszka, a babakocsi, és a szánkó is. Mivel ezek nem járművek, így az úttesten nem is lehet velük közlekedni. Ha valaki szánkót húz, akkor a járdán gyalogosként kell húznia. Bár vidéken sokszor havas mellékutakon csúszkálnak a gyerekek, ez nem szabályos. Éppúgy tilos, mint ahogy gyalogolni sem szabad az olyan utakon, amiken autók járnak – mondta.

Tudjuk, hol vagyunk!

Szánkózás előtt tanácsos felkészülni a helyszínnel kapcsolatban, így kisebb az esélye annak, hogy valamilyen meglepetés ér bennünket. A legfontosabb, hogy pontosan tudjuk, hol is vagyunk, hova is tartunk. Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője a Borsnak kiemelte: hasznos, ha van nálunk okostelefonos térképalkalmazás vagy papírtérkép. Baj esetén a segítség sokkal gyorsabban a helyszínre ér, ha a segélyhívásnál a diszpécsernek pontosan meg tudjuk adni a tartózkodási helyünket.

Egyedül ne szánkózzunk, mert ha baj történne, senki sem tud segítséget hívni!

– Ismeretlen pályán soha ne csússzunk le, hiszen nem tudjuk, hol vannak akadályok, ugratók, fák, farönkök, és azt sem tudjuk, hogy keresztezi-e a pályát közlekedési út. Egyedül se szán­kózzunk, hiszen ha baj történ­ne, senki nem tud segítséget hívni! – sorolta az alapszabályokat a katasztrófavédelem munkatársa.

A gyakorlott téli sportolók eszköztárából nem hiányozhat a megfelelő ruházat, a meleg ital és némi étel, de emellett az sem lényegtelen, hogy legyen térerő is ott, ahol szánkózunk.

Feltöltött mobillal

– Bármilyen meglepő, ma már a legfontosabb kelléke a szánkózásnak a feltöltött mobiltelefon. Célszerű olyan területeken űzni, ahol van hálózati jel is, különben nem tudjuk hívni a 112-es segélyhívó számot. Ha olyan helyen történik baleset, ahol nincs térerő, hátra kell hagyni a sérültet, és olyan pontot kell keresni, ahol már működik a telefonhívás – fejtette ki Mukics Dániel. Hozzátette: indulás előtt érdemes informálódni arról is, van-e érvényben az időjárással kapcsolatos riasztás az adott területen.

Elakadt a mentő

Most vasárnap Gödöllőn szenvedett súlyos sérülést három gyerek egy szánkóbalesetben. A mentősöknek a katasztrófavédők segítségét kellett kérniük, mivel a gyerekek olyan helyen csúsztak meg szánkójukkal, amit csak gyalog lehetett megközelíteni. Akkora volt ott a hó, hogy még az egyik mentőautó is elakadt.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek