Aktuális

Senki sem akarta megtalálni a Titanicot

Bors

Létrehozva: 2018.12.13.

A tragikus körülmények között elsüllyedt luxushajó maradványainak pontos helyét a XX. század legnagyobb rejtélyeként tartották számon a hajózástörténet rajongói – egészen 1985-ig. De mint később kiderült, a hajóroncs felfedezése valójában egy titkos katonai akció mellékszála volt csupán.

Titkos egyezség

Az elismert tengerkutatónak, dr. Robert Ballardnek nagy álma volt, hogy ő találja meg elsőként az óceán mélyén akkor már hét évtizede „rejtőző” Titanicot. És senki sem akarta annyira, mint ő. Ám az expedícióhoz pénzre volt szüksége. Az Amerikai Egyesült Államok haditengerészetéhez fordult, ahol belementek a kutatás támogatásába, de azzal a kikötéssel, hogy az összeget és a rendelkezésre álló időt két elsüllyedt amerikai atom-tengeralattjáró roncsainak felkutatására is használnia kell. Azt is kérték tőle, hogy vizsgálja meg, a reaktorok mennyire vannak biztonságban. A kutató kérése jól jött a haditengerészetnek, mivel az akció fedősztorija a Titanic keresése lett, de nyilvánvaló volt, hogy a legendás luxushajó nem érdekelte őket. – Egyezséget kötöttünk. Ha engedik, hogy azt csináljam, amit szeretnék, én is megteszem, amit ők kérnek – jellemezte a titokzatos megállapodást a tengerkutató.

Ezerötszázan vesztek oda

A Titanic az angliai Southamptonból indult New York felé, azonban 1912. április 14-én este, 23 óra 40 perckor egy jéghegynek ütközött. Kevesebb mint három órával később a hajó elsüllyedt, és hajnali 2 óra 20 perc körül elnyelte az Atlanti-óceán. Az áldozatok száma az ezerötszázat is meghaladta. A roncsokat persze képtelenség felhozni az óceán mélyéről.

Tombolt a hidegháború

A végeredmény minden várakozást felülmúlt: Ballardék mind a három roncsot megtalálták. A USS Thre­sher 1963-ban veszett oda 129 fős legénységével együtt egy mélymerülési teszt során. A másik tenger­alattjáró, a USS Scorpion öt évvel később süllyedt el, 99 tengerésszel, máig nem tudni, hogyan. A haditengerészet hiába kutatott a roncsok után, pedig az esetleges radioaktív sugárzás és egy környezeti katasztrófa miatt fontos lett volna tudni, mi történt. Ne felejtsük el, ekkor javában tombolt a hidegháború, az amerikaiaknak meg kellett bizonyosodni arról, hogy a csúcstechnológiás haditechnika roncsai nem kerül­t-e az oroszok kezébe.

A lövöldöző gejzírek felfedezője

A lövöldöző gejzírek felfedezője Robert Ballard már a roncsok felfedezése előtt is igen elismert szakember volt. Részt vett pél­dául azon az expedíción, amin felfedezték a fekete kéménynek nevezett mélytengeri képződményeket. Ezek olyan tengerfenéki gejzírek, amelyek négyszáz Celsius-fokos vizet lövellnek az óceánba. A tengerkutató több mint húsz könyvet írt, George W. Bush pedig kitüntet­-te 2003-ban.

Pár nap alatt rátalált

Robert Ballard különféle félautomata, felszínről irányított kutatórobotokat és mini-tengeralattjárókat épített. Ezekkel kereste a Titanicot is. 1982-ben készült el az Argo nevű mélytengeri robot terveivel, amivel már komoly esélye volt kutatni a 3700 méteres mélységben is, ahol a hajó ron­csait sejtették. Az Argót kifizette a haditengerészet. A tengerfenéken a hajók süllyedéséből származó törmelék nyomát követve sikerült megtalálni a két tengeralattjárót, és megbizonyosodni arról, hogy a reaktorok nem sérültek meg. Bár a tábornokokat nem különösebben érdekelte Ballard valódi álma, mivel volt még néhány nap az eredeti határidôbôl, engedélyezték a kutatónak a Titanic keresését, ő pedig meg is találta.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek