Csapot-papot otthagyott, és lelépett az előleggel a felújítással megbízott szaki? Nem is annyira ritka eset mostanában. Ne essünk pánikba a bírósági procedúrától, és nyugodtan forduljunk békéltetô testülethez.<br />
Forrás: Thinkstock
Kinek ne lennének ismerősek a kókler kőművesekről szóló poénok? Akár nevethetnénk is rajtuk, ha nem lenne véresen komoly a tét. Ha lenne valódi szakember, aki nem veri át a gyanútlan megrendelőt – festő, aki el is végzi a rá bízott feladatot, vagy asztalos, aki tényleg le is tudja gyártani a megrendelt ablakokat anélkül, hogy lenyúlna előre majd egymillió forintot. Bár a magyar felújítási valóság elég lesújtó, ilyenkor sincs veszve sem a pénzünk, sem az igazunk.
Lelépnek a pénzzel
Manapság nemhogy számlára dolgozó munkást nem lehet találni, egyenesen lasszóval kell fogni a jó szakembert, akiben meg is lehet annyira bízni, hogy tényleg el is készül a munkát. Szerkesztőségünket nemrég kereste meg egy olvasónk azzal a panasszal, hogy az általa megbízott asztalos majd 800 ezer forintot vett el tőle előleg címén, hogy abból fogja beszerezni az építéshez szükséges anyagokat. Szeptember vége óta azonban nemhogy nem készült el a munka, de a „szakember” – miután különböző kifogásokat adott elő a megrendelőnek – egy idő után a telefont sem vette fel. Később arra hivatkozott, hogy a 770 ezer forintnyi előleget nem tudja visszaadni, mert azt ő is továbbadta a cégnek, akitől az anyagot megrendelte.
– Rengeteg kókler miatt kapok olyan munkákat, hogy fejezzem be azt, amit más félbehagyott. Az előző festők ugyanis csapot-papot otthagyva leléptek, mert egyszerűen jobb ajánlatot kaptak. A megrendelőknek sokszor nem drága semmi, és inkább többet fizetnek, hogy végre készüljön el a lakásuk – mesélte a Borsnak egy ózdi festő.
Bizonyíték az sms is
Gyakran maguk a lakástulajdonosok sem gondolnak bele, mit vállalnak egy felújítással. A munka még nem volna probléma, de szerződést, netán számlát követelni a szakiktól ma szinte lehetetlennek tűnik. Vannak is, akik kihasználják a megrendelők ilyen irányú szorongatott helyzetét, és bár megúszásra játszanak, nagyot tévednek. – A leggyakoribb probléma, hogy a felek szóban állapodnak meg a munkáról. Viszont akár egy sms, akár egy e-mail is bizonyító erejű, amivel el lehet menni a békéltető testülethez, vagy a bíróságra is, ha a megegyezés nem valósul meg, vagy nem úgy, ahogyan megállapodtak – figyelmeztet dr. Kiss Benedek Damarisz, a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületének jogásza.
– Az előleg is visszajár, ha a munka nem teljesült. Akkor is, ha már elköltötte a vállalkozó azt. Ha ezt nem adja vissza, első körben a békéltető testület hozhat határozatot, rosszabb esetben jöhet a bírósági per. A legfontosabb, hogy legyen bármilyen írásos nyoma a megrendelésnek – hangsúlyozza a Borsnak a jogász. Egy ilyen pernek vannak ugyan költségei, de a békéltető testületet mindenképp érdemes megpróbálni, a pernél pedig azt kell mérlegelni, hogy ért-e bennünket akkora kár, amiért megéri a követelt összeg 3 százalékát az eljárás illetékeként befizetni.
Össze kell fogni!
Internetes fórumokon többször feltűnnek a többeket megkárosító kontárok, akik rendre ugyanazokat a meséket adják elő a gyanútlan áldozatoknak.
Őket kisebb-nagyobb közösségek nyugodtan feketelistára tehetik, ezzel is figyelmeztetve egymást, ahogyan azokat a szakembereket is érdemes összegyűjteni, akiket bátor szívvel ajánlanánk másoknak is. Sokan viszont arra esküsznek, hogy a családok fogjanak össze, és végezzenek el mindent maguk, akár a saját kárukra is, hiszen nincs olyan, amit ne lehetne megtanulni az internetnek hála. Egy másik jó tanács, szintén a fórumokról: ha már meg szeretnénk bízni valakit munkával, amiért fizetünk, legalább nézzünk utána a vállalkozónak vagy cégnek.