<p>Aki nincs fenn a közösségi oldalakon, az nem is létezik – tartják sokan. De mi történik a facebookos profilunkkal, internetes számláinkkal, a világhálón intézett pénzügyeinkkel, ha hirtelen meghalunk? Ki veheti át ezeket helyettünk?</p>
A kérdés, amit egy Bors-olvasó tett fel számunkra, teljesen jogos és nem is annyira egyszerű a megválaszolása. Pláne, hogy nem csak a közösségi oldalak köthetők az internethez, de már olyan személyes dolgokhoz is elengedhetetlen a web, mint a banki átutalások, a telefonszámlák kifizetése, és ott van még az ügyfélkapu is. Mind olyan felület, amihez alapvetően egyetlen ember férhet hozzá. De mi történik, ha meghalunk? Ki férhet hozzá ezekhez a fiókokhoz, hogyan vehetik át azokat biztonsággal helyettünk és legfőképpen hogyan törölhetők?
Sírógörcs a Facebook miatt
A közösségi oldalak népszerűsége Magyarországon is töretlen. A magyar felhasználók száma már elérte az 5,3 milliót, a leglelkesebb facebookozók 55 év felettiek. Egyre többen használják például fotók megosztására az Instagramot is, de a Facebook vitathatatlanul a legnagyobb. Azonnal értesülünk róla, ha egy ismerősünk meghal. A Dunaharasztin élő Tímea barátnője két éve hunyt el, azonban mint a Borsnak elmondta, hosszú hónapokkal a halála után is „találkozott vele” a Facebookon.
– Volt, hogy szembejött velem egy-egy régi fotója, bejegyzése, olyankor mindig elkapott a sírógörcs – panaszolta Timi, hozzátéve, azóta már lekerült a profil, így könnyebb volt őt elengednie.
Bizonyítani kell a halált
Statisztikák szerint naponta mintegy nyolcezer Facebook-felhasználó hal meg. A gyász „kezelésére” a Facebook felajánlja az elhunyt rokonának, barátjának – például annak, akivel az adataik alapján a legtöbbet beszélgetett –, hogy hozzáférhet az illető profiljához, de csakis akkor, ha bizonyítható, hogy az illető valóban elhunyt. Arra viszont nincs lehetősége a kijelölt személynek, hogy elolvassa a privát üzeneteket. Megoszthat viszont néhány újabb információt, vagyis úgynevezett emlékprofilt készíthet az oldalból. Az Instagramnál ehhez szintén bizonyítani kell a halál bekövetkeztét. Itt viszont a halotti bizonyítvány mellett elfogadják a gyászjelentés másolatát is, sőt újságban, weboldalon közzétett halálhírt is. A Twitter már jóval szigorúbb. Egy közeli hozzátartozó kérésére azonnal, véglegesen törlik a profilt, de csak akkor, ha fel tud mutatni egy az elhunyt személyazonosságát igazoló iratot, valamint a halotti bizonyítványt.
Bankba csak személyesen
Talán a legjobb megoldást a gmail levelezőrendszer biztosítja: ott is lehet kérni a törlést a halál után, de bármikor beállítható az is, hogyha egy bizonyos időn keresztül nincs aktivitás az e-mail rendszerben, akkor a fiók automatikusan törölje magát. Vagyis ily módon magunk gondoskodhatunk arról még halálunk előtt, hogy mi történjen a leveleinkkel.
A Borsnak nyilatkozó Kamarás Péter ügyvéd úgy véli: mindenképpen a közeli hozzátartozó vagy az örökös dolga, hogy kezdeményezze a profilok törlését. – A banki vagy éppen telefonos internetes felület törléséhez nem elég az ilyenfajta intézkedés. Ott a közeli hozzátartozónak el kell mennie személyesen a bankba vagy bármilyen szolgáltatóhoz, és fel kell mutatnia az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatát. Ebből készítenek ott egy másolatot. Öröklés esetén az örökösnek kell erről gondoskodnia, mert előfordulhat, hogy ő kívánja tovább használni az elhunyt után a számlát – tájékoztatott a teendőkről a jogász.
Abban az esetben, ha az elhunyt a halála előtt egy nyertes lottószelvényt adott fel vagy nyert a Tippmixen, a nyereménye is a hagyaték részét képezi. – A pénz a hagyaték része lesz, ezt a közjegyzőnél be kell jelenteni, aki pedig rendelkezik a végrendelet vagy ha az nincs, a törvényes öröklés alapján – mondta a Borsnak Kamarás Péter.