Vannak népek, amelyeknél előbb beköszönt az új esztendő, mint a karácsony. Az ortodox egyházban ugyanis nem december 25-én, hanem januárban ünneplik Jézus megszüle- tését: 2019-ben 7-én, hétfőn. Ennek a furcsaságnak az az oka, hogy más naptárt használnak. Amikor XIII. Gergely pápa 1582-ben bevezette a ma is használt, úgynevezett Gergely-naptárt, a keleti ortodoxok (ide tartozik az orosz ortodox egyház) megtartották a régi, Krisztus után 46-ban életbe lépett naptárjukat, vagyis az ő karácsonyuk eszerint 13 nappal későbbre, már januárra esik.
Tiltott volt a vallási ünnep
A Szovjetunió fennállásakor, egészen az 1990-es évekig, a rendszerváltozásig, az oroszoknál tiltották a valláshoz kapcsolódó szertartásokat, hagyományokat, sőt a templomokat is átalakították raktárrá vagy lerombolták őket. Ma viszont már ők is megünneplik Jézus születését – igaz, előbb van náluk a szilveszter, utána a karácsony.
A nálunk a karácsonyhoz tartozó szokások nagy része Oroszországban az újév ünnepléséhez kötődik: a fenyőfa, a Télapó és az ajándékozás is. Ennek oka, hogy a szovjet időkben vallásos jellege miatt a karácsony tiltott volt, viszont a világi újévvel nem volt probléma, akkor lehetett fát díszíteni. A Télapó pedig helyettesíthette az egyházak által szentként tisztelt Mikulást, Szent Miklóst, és segítőjével, a Hóleánnyal ő osztotta szét az ajándékokat. Az üdvözlő képes- lapokon is „Boldog új évet!” szerepel karácsony helyett.
A régi hagyományok szerint karácsony napján böjtöt kellett tartani, míg az első csillag fel nem tűnt az égen. A vacsora valamikor hústalan volt, de kiadós és egészséges: gyümölcs, dió, leves (gomba, káposzta), bab- és borsófélék, krumpli, fok- hagyma, kása, hal, méz, kekszek, vörös bor, tea. Hogy az év minden hónapjában legyen mit enni tizenkét fogással kellett kedveskedni a családnak. A modern időkben már szerepelhetnek ezek között húsételek is, sőt a sült szárnyas sült almával és burgonyával körítve szinte elenged- hetetlen tartozéka az ünnepnek.
Gaghant Baba ajándékoz
A Szovjetunió egykori köztársaságai közül például Örményországban a karácsonnyal együtt tartják meg vízkereszt ünnepét is, ekkor emlékeznek a napkeleti bölcsek látogatá- sára, valamint Krisztus megkeresztelkedésére is.
A karácsony előtti héten illik teljes böjtöt tartani. Az első étkezés szentestekor történik, és általában halételeket esznek.
A karácsony fontos része a karácsonyfa-állítás. Ezen a napon a gyerekek ajándékként süteményt és gyümölcsöt adnak idősebb rokonaiknak. Az ajándékot Gaghant Baba hozza, Oroszországhoz hasonlóan itt is az újév ünnepén.
Görögországban az ünnepi időszak december 25-től január 6-ig tart, és dodekameron a neve, ami 12 napot jelent. Három ünnep van benne: a karácsony, az újév és a vízkereszt. A Télapót Vaszilisznek hívják, de nem december 6-án, Nikolasz napján érkezik a csomagjaival, hanem Szent Vaszilisz (Vazul) hoz ajándékot a gyerekeknek 31-én, amit ők már az új év első napján találnak meg.
Egyiptomban a koptok túlnyomó többsége ortodox, ezért a karácsonyt január 7-én ünnep- lik. Igaz, a karácsony Jézus születésének ünnepe, és ő az iszlámban egy próféta a sok közül, akik megelőzik Mohamed megjelenését, sok muzulmán mégis együtt ünnepel a koptokkal. Sokan díszítenek karácsonyfát, vacsoráznak együtt szenteste és vásárolnak ajándékot a barátaiknak.
Újév szeptemberben
Az etiópok is január 7-én ünneplik a karácsonyt, ám a naptáruk még különlegesebb, mert az évet 13 hónapra osztja. Ezek közül 12 hónap 30 napos, a 13. hónap öt vagy (szökőév esetén) hat napig tart. Az etióp újév szeptember 11-én kezdődik (szökőévben 12-én). Ami egy három hónapos, felhős, ködös, esős évszak után következik. Szeptemberben jön a napsütés és a virágzás. Ekkor kezdődik az iskolai tanév. A január 7-ei karácsony neve ganna. Karácsony szentestéjén a hívek teljes böjtöt tartanak, vagyis sem ételt, sem italt nem vesznek magukhoz. A karácsonyi istentisztelet ganna napján, hajnali négykor kezdődik, és a hívek örömük kifejezésére fehér ruhába öltözve mennek a misére, amelynek fontos eleme, hogy gyertyával a kezükben háromszor körüljárják a templomot. A karácsonyi ebéd elmaradhatatlan étele a wat, egyfajta fűszeres húsból, zöldségekből és tojásból készített raguféleség.
Etiópiában az ajándékot Yágena Abãt hozza, akinek a neve Karácsony Apót jelent, és a Mikulás ottani megfelelője.