Aktuális

Alig szán pénzt szórakozásra a magyar

Hu-Zo, P. Zs.

Létrehozva: 2019.01.17.

<p>Mozi, diszkó, fürdő – mindezekben alig-alig részesülnek a magyarok. Európában sereghajtók vagyunk, hátulról a harmadik helyen kullogunk abban, hogy mennyit költünk feltöltődésre.</p>

Forrás: Thinkstock (képünk illusztráció)

Nem járnak szórakozni, és alig-alig költenek kikapcsolódásra a magyarok. A környező országokhoz képest is le vagyunk maradva, nálunk csak a románok költenek kevesebbet arra, hogy pihenjenek. Ausztriában például négyszer többet fordítanak az emberek lazításra.

A számokból kiderült, hogy az összes kiadáshoz képest nem állunk olyan rosszul az unióban, ugyanakkor a szlovákok és a szlovének igencsak előttünk vannak.

Italra, cigire megy el

Az összes fogyasztásuk 8,5 százalékát költötték pihenésre és szórakozásra 2017-ben az európai háztartások – derült ki az Eurostat friss adataiból. A ranglistán igencsak lemaradtunk, alulról a harmadik helyen végeztünk. Nálunk csak a görögök és a románok költenek kevesebbet. Átlagosan egy ma­gyar évente 160 ezer, vagyis havonta 12 ezer forintot költ szórakozásra. Az összegek tekintetében Izland vezet, ahol 3700 eurót (1,18 millió forintot) szántak erre az emberek, mögöttük 2700 euróval (867 ezer forinttal) a dánok állnak.

Az izlandiakhoz képest ez azt jelenti, hogy majd tízszeresét költik pihenésre, mint mi, magyarok. A kutatásban egyébként sok összetevőt vizsgáltak: a házak fenntartására vagy a repülős utazásokra például alig fordítunk pénzt. Az átlagot azonban az összes költésekben az alkoholra, dohányzásra és alapvető élelmiszerekre fordított összeg húzta fel, vagyis ezekre költünk a legtöbbet.

A tévé nem sokat segít

A szakértő szerint a magyarok nagyon megtanulták azt, hogy keményen kell dolgozni, hogy előre tudjanak lépni az életben. Azonban jobban tennénk, ha nem mindig csak a kötelességeket látnánk magunk előtt, mert az kimeríti a személyiséget, a lelket és belefáradunk a taposómalomba.

– Fontos, hogy tudjunk figyelmet fordítani a kikapcsolódásra. A tévére sokan rákattannak, de az nem kielégítő pihenés. Ki kell mozdulni, el kell menni valahová, hogy ezeket a pozitív élményeket be tudja az ember építeni aztán a lelkébe és így a mindennapjaiba. Ez valójában az egészséges önzés – mondta a Borsnak Rusz Edit pszichológus.

Körülbelüli éves költés forintban:

Izland: 1 189 000 Ft
Dánia: 868 000 Ft
Ausztria: 707 000 Ft
Nagy-Britannia: 707 000 Ft
Németország: 578 000 Ft
Belgium: 482 000 Ft
Franciaország: 450 000 Ft
Szlovénia: 321 000 Ft
Szlovákia: 289 000 Ft
Csehország: 257 000 Ft
Lengyelország: 192 000 Ft
Görögország: 192 000 Ft
Magyarország: 160 000 Ft
Bulgária: 128 000 Ft
Románia: 96 000 Ft

Ön mennyiből lazít havonta?

Szántó László 43 éves vállalkozó, két kis gyerekkel:

– Átlag 8-10 ezer forintból. Ebben van zenevásárlás interneten keresztül, gyerekekkel korcsolyabelépő, bábszínház és néha focimeccs. 

Kovács Juli 22 éves diák:

– Körülbelül 30 ezret szánok erre. Ebbe beleférnek a bulibelépők és az ottani fogyasztás, utána hazafelé a taxi, néha borozás és egy mozi.


Cseh Péter 51 éves projekt manager:

– 4-5 ezer forintból moziba megyek és néha színházba. Az uszodabérlet még csak tervbe van véve. Sörözni nem járunk, hozzánk jönnek vendégek.

Právics Dávid 22 éves asztalos 
 

– 40-50 ezer forintból. Ennyi kell a diszkóbelépőkre, az étel- és italfogyasztásra, és autóstalálkozókra.

Gál József 36 éves kőműves:

– Családos vagyok, 5-6 ezerből és néha balatoni kiruccanásnál legfeljebb 10 ezer forintból havonta. Azon kívül néha iskola- vagy tűzoltóbál és az ottani tombola.    

Kovács János 71 éves nyugdíjas, egykor volt tengerész:

– Legfeljebb 20 ezer forintból. Ez kultúrára megy, ami már nem olcsó. Vásárolok könyvet, eljárok színházba és komolyzenei kon­certekre.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek