Aktuális

Az állandó zaj testünket és lelkünket is megbetegíti

Bors

Létrehozva: 2019.01.27.

Megfigyelte már, hogy mennyi hang, állandó morajlás van körülöttünk? Ez a zajhatás nemcsak a fülünket bánthatja, hanem az egész életvitelünkre, egészségünkre is kihat.

Az állandó zaj testünket és lelkünket is megbetegíti

Forrás: Thinkstock (képünk illusztráció)

Rosszul járhatnak azok, akik egy forgalmas út, autópálya  vagy vasútállomás mellett laknak, ugyanis a folyamatos zaj nagyon megterheli a szervezetünket.

Folyamatosan nyüzsgünk 

A városokban élők – bár általában észre sem ve­szik – szinte folyamatosan hangos helyeken tartózkodnak, hiszen utazás közben, de akár még a szobában is halljuk a kinti nyüzsgést. Az agy általában ezeket figyelmen kívül hagyja, azonban folyamatosan dolgozik, így a kelleténél gyorsabban és jobban elfárad.

Kutatások szerint nemcsak lelkileg, hanem testileg is nagyon megviseli az embereket, ha folya­ma­tos zaj mellett élik az éle­tü­ket. A következmények any­nyira komolyak, hogy az Egészségügyi Világszervezet már egy kézikönyvet is kiadott az Európai Unió döntéshozóinak, amen­nyire csak lehet, csökkentsék a zajterhelés mértékét.

Meglepő, de az úgynevezett szabadidős zajok is beletartoznak a zavaró hangok közé. Ez azt jelenti, hogy az éjszakai szórakozás, sportesemények és koncertek látogatása is rossz hatással lehet a testünkre és a lelkünkre. 

Diabéteszhez is vezethet

Stephen Stansfeld professzor szerint rengeteg betegség megjelenhet csak azért, mert folyamatos zajban töltjük az éle-tünket. Kutatásokkal is bizonyították, hogy szívkoszorúér-betegségeket, magas vér­nyomást, alvászavarokat és kedélyállapot-romlást is kiválthat. Sajnos a gyerekeket sem kíméli a probléma: náluk tanulási nehézségekhez és hallásproblémákhoz is vezethet.

A professzor állítja, itt nem állnak meg a testi tünetek. A csönd hiánya metabolikus-szindrómát, vagyis anyagcserezavart is eredményezhet, ami mi­att többet eszünk a kelleténél, így gyors elhízást eredményez. Nem véletlenül mondják azt a szakértők, a zajok cukorbetegséget okoznak, mivel a túlsúly a diabétesszel szinte kéz a kézben jár. 

Lelkileg is megvisel 

Nagyon sokan ismerik azt, amikor úgy érzik, hogy egyszerűen pszichésen elfáradtak. Pontosan ezt váltja ki a folyamatos zaj is, mivel az elménk nem tud pihenni. 

– Az embert nagyon megterheli az, ha valami nem a megszokott módon megy. Ehhez a terheléshez nehezen tudunk alkalmazkodni, így az emberi psziché egy idő után kimerül. Később emiatt elkezdhetünk szorongani, amely után jönnek a különböző tünetek. Ez lehet folyamatos izgatottság, feszültség, düh, türelmetlenség vagy frusztráció, de a hosszú távú következmények között a dep­resszió is szerepel – ma­gyarázta dr. Makai Gábor pszichológus, majd hozzátette, fontos megtartani az egyensúlyt ahhoz, hogy megakadályozzuk, hogy a zajterhelés problémákat okozzon a szervezetünkben.

– Egy hétvégi kirándulás a csendes erdőben vagy esténként egy nyugodt, csendes ol­vas­gatás nagyon sokat segíthet abban, hogy helyrebillentsük a felbomlott egyensúlyt. Az elménknek szüksége van a csendre, így azt meg is kell adni neki – figyelmeztetett a szakértő.

Bors-tipp

Csináljunk magunknak csendes pihenőt. Ilyenkor kapcsoljunk ki minden háztartási eszközt – ha lehet, a telefont is némítsuk le –, csukjuk be az ablakokat, hogy a lehető legkevesebb zaj szűrődjön be, és pihenjünk vagy olvassunk csendben.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek