Aktuális

Az orvostól igényelje a gyógyszer után járó adókedvezményt

B. B. A.

Létrehozva: 2019.01.25.

48 700 forint. Ennyit költ átlagban a magyar egy évben gyógyszerre a legfrissebb adatok szerint. Budapesten tízezer forinttal többet adnak ki tablettára. Mit viszünk be feleslegesen a szervezetünkbe?

A kiemelt betegeknek ingyen adják

Az eladások alapján hazánkban a gyógyszerforgalmi toplistán a fájdalomcsillapítók, a nem szteroid gyulladáscsökkentők, a  szív- és érrendszeri készítmények és a véralvadásgátlók állnak. Bevétel szempontjából vi­szont az autoimmun betegségekre, az onkológiai, pszichiát­riai problémákra és diabéteszre felírt készítmények viszik a prímet. Ezek kapják a legmagasabb tá­mogatást.

Vény nélkülinél is kérjen segítséget!

A vény nélkül kapható pirulák esetében nincs ártámogatás, a gyógyszer teljes árát a lakosság fizeti. Hatékonyságban nincs, ha­táserősségben viszont jelentős a különbség ugyanannak a hatóanyagnak a vényes és vény nélküli változata között. Sohajda Attila elmondta, ez azért van, mert ez csökkenti a túladagolás veszélyét, ami azonban több tabletta vagy több azonos ha­tóanyagú, de más fantázia­ne­vű készítmény esetén fennáll.

– Túl­adagolás esetén leggyakoribb a máj- és vesekárosodás, gyomorvérzés veszélye, ezért az egy­idejű vény nélküli gyógyszerek szedése esetén a helyes gyógyszerhasználatról kérjenek ta­nácsot a gyógyszertárban –- hívja fel a figyelmet a szakember.

Ront a helyzeten az önterápia

Bár sok beteg ragaszkodna az antibiotikumhoz bizonyos esetekben, a Borsnak nyi­latkozó családorvos, dr. Bense Tamás azért óvatosabban kezelné ezt a kérdést.

– Tudomásul kell venni azt, hogy minél többet fogyasztunk antibiotikumot, annál kevésbé lesz később olyan, amely ténylegesen terápiás hatást tud kifejteni a kórokozók ellen. Ezért ültessük be az agyunkba, hogy ha a háziorvos azt javasolja, hogy egy bizonyos betegséget antibiotikum nélkül kezdjünk el gyógyítani, akkor azt igenis vegyük tudomásul – mondja az orvos. Sokan csinálják azt, hogy önhatalmúlag bekapkodják az esetlegesen megmaradt an­tibiotikumot. Ettől óva int a doktor. – Az orvos nem téved, ha 3–4 nap múlva dönt úgy, felírja mégis. Mert ha szövődmény alakul ki, akkor szükséges lehet – magyarázza, majd hozzáteszi: a ta­pasztalat szerint sajnos sokan meg akarják spórolni a doktort, és találomra vesznek vény nélküli készítményeket, amelyeket hajlamosak akkor is bevenni, amikor nincs is rá szükség.

Jön a nyomtatható pirula

A hagyományos tablettáknál jóval hatékonyabb, személyre szabható gyógyszerek fejlesztésébe fogtak a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszertudományi Karának és 3D Központjának kutatói. A kinyomtatott pirulákat elsőként a klinikákon vetnék be, de később a patikákban is számunkra gyártott gyógyszereket kaphatunk. Az intézet két fiatal szakembere, Kopcsányi Márton és Farkas Gyula által kidolgozott megoldás akár 10 különböző hatóanyag kombinálását is lehetővé teszi, igazi multifunkcionális tablettákat hozva létre. Egy ilyen pirula akár öt-hat hagyományos gyógyszert is kiválthat. 

Támogatás ételérzékenységre

A gyógyszerek után járó adókedvezmény igénybevételéhez szakorvoshoz kell fordulni. Ott egy külön papírt kell kérnünk, azt kell a NAV-nak leadnunk. Ezen szerepel a betegség kezdő időpontja, valamint az, hogy az állapot végleges, vagy a későbbiekben további felülvizsgálatra kötelezett-e. Sokan nem is gondolnák, de például a glutén- és laktózérzékenységre is jár kedvezmény. A hivatalos papírokban ugyanis ezeket a betegségeket fogyatékosságként tüntetik fel.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek