<p>Ha szeretne még a híres szarvasi kotyogós kávéfőzőből, ne habozzon! A gyártó szomorú hírt jelentett be: lehúzza a rolót.</p>
Kultikus darabja a magyar háztartásoknak a kotyogós kávéfőző. Nincs az a kapszulás, hipermodern darab, ami le tudná taszítani a trónról a hörgő-fröcsögő, egyszerűségében nagyszerű csodát, amivel utánozhatatlan presszót tudunk a vendégeknek főzni. Itthon annak a Szarvasi Vas-Fémipari Zrt.-nek köszönhetjük, ami bejelentette: bezárja a gyárát.
Fénypont: a ‘70-es évek
A gyár elődjét 1952-ben termelőszövetkezetként alapították, de a Szarvasi márka életében a hetvenes évek közepe volt a csúcspont. Ekkor majdnem kétezer alkalmazott dolgozott a Békés megyei városban azon, hogy kávéfőzők (és lámpák) tömege gördüljön le a gyártószalagról.
1970-ben kezdődött a kotyogók gyártása, két évvel később a lámpáké is elindult. Kávéfőzőkből évente százharmincezer darabot készítettek, amik népszerűsége annak is köszönhető, hogy nincs szükség elektromos áramra a működésükhöz. Csak rátesszük a tűzre, felforr a víz, és kész.
Persze a téma avatott szakértői tudják: a tökéletes, krémes kávéhoz megannyi dolgot kell pontosan betartani az őrlemény mennyiségétől (tele kell rakni a szűrőt, de tilos tömöríteni!) a beletöltött víz hőfokán át (meleg legyen!) a gáz idejében elzárásáig (és a kotyogó gyors, hideg vizes lehűtéséig).
A magyar az igazi
Ezt a típusú kávéfőzőt eredetileg egy olasz fémipari mérnöknek köszönhetjük, nem véletlen, hogy Magyarországon kívül Itáliában van még nagy kultusza. Alfonso Bialettinek a korabeli háziasszonyok által használt „mosógépek” adták az ötletet 1933-ban, azok alapján tervezte meg a kávéfőzőjét. Ám többször is felvetődött a kérdés: valóban az övé az „igazi” kotyogós, az, amit ma annak hívunk? Többek szerint az olasz főző még nem az, ugyanis a mifelénk gyártott kotyogó a benne található szelepnek köszönheti pöfögő és igencsak erős mivoltát.
– Még a kotyogó nevet is magyarok adták neki, akik akkoriban nem is tudtak az olasz kávéfőzőről. Vagyis a magyar kotyogó nem egy koppintás, hanem teljesen eredeti magyar termék – mondta a Borsnak Zalavári József formatervező. – A II. világháború után a magyar hadiipari mérnököket a háztartási gépekre állították át. Ők találták ki a súlyszelep és bajonettzár kombinációját, utóbbi azóta is teljesen egyedülálló a világon, de a súlyszelep sem jelenik meg olyan egyszerűen másutt, mint a magyar kotyogókban – tette hozzá a szakember, aki a Szarvasinak többször is tervezett.
Ugyanezt a kombinációt az olaszok sokkal később találták csak ki, márpedig ettől kapja a jellegzetes, kotyogó hangot a főző.
Gumi, szelep, szűrő lesz?
Még azokban a háztartásokban is, ahol elektromos kávégép van, rejtőzik a konyhaszekrény mélyén vagy a spájzpolcon egy strapabíró kotyogó. Arra az esetre, ha megadná magát a modern főző, ami bonyolultabb, így több benne a meghibásodás lehetősége is. Csak le kell porolni a jó öreg kotyogót – igaz, a gumitömítésre időnként ráfér egy csere.
Azt, hogy a jövőben lesz-e még pótalkatrész – gumi, szűrő, szelep vagy éppen kis porcelánkancsó, amennyiben az a változat van otthon, és eltörne az eredeti –, nem tudtuk meg a cég vezérigazgatójától. Csupán egy közleményt küldtek kérdéseinkre válaszul, ebben azt írták, dolgoznak azon, hogy megmaradjon a nagy múltú Szarvasi név.