Aktuális

Családfát kapnak a bükki farkasok

H. R.

Létrehozva: 2019.01.04.

Öt farkascsalád, összesen tizenkét-tizennyolc állat lakja az észak-magyarországi erdőket. Az ő családfájuk készül el a következő hónapokban genetikai mintájuk alapján.   

Az így összeállított adatbázis megkönnyíti a nyomon követésüket és számuk meghatározását, ezekről eddig nem volt pontos adat. Ezenkívül segíthet, ha illegálisan elejtenek egyet, amire legutóbb októberben került sor. Akkor egy fiatal hím tetemére bukkantak Nagyvisnyó külterületén. Mi­vel az európai szürke farkas fokozottan védett faj, leölése bűncselekmény. 

A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága természetkárosítás és állatkínzás megalapozott gyanúja miatt tett feljelentést.

Kárpáti felmenők

Azt már régóta tudják a kutatók, hogy a magyarországi egyedek kárpáti felmenőkkel rendelkeznek a természetes átjárókon keresztül jöttek az országba. A bükki hegyekben élő farkasok rokonságának bizonyítása a családfának lesz köszönhető.

– A faj több évtizede itt él Észak-Magyarországon, a kétezres évektől ismert a farkas bükki szaporodása. Jelenleg öt fiatal egyed része az itt élő családnak. Remélhetőleg fokozatosan benépesítik az Északi-középhegység területét. Néhány család már folyamatosan jelen van a Börzsönytől egészen a Zemplénig húzódó területen – mondta Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának gerinces zoológiai szakreferense.

Bonyolult lények

Az emberek már elfelejtették, hogyan is kell a nagy testű ragadozókkal együtt élni, ezért újra meg kell tanulnunk a szabályait.

– A farkasokról kétféle szélsőséges kép alakult ki. Az egyik szerint cuki állatok, míg a másik szerint kár­okozó ragadozók. A farkasok elsősorban a gyenge állatokat válogatják ki, nem viszik el szándékosan a gazdák legszebb birkáit és nem is cukik. Összetett, bonyolult lények – mondta a Borsnak Szilágyi István, a Fehérkereszt Állatvédő Liga elnöke, aki a farkasok jobb megértése érdekében kilenc éve szervez programokat kézbarát farkasokkal.

Vérbeli és kitartó vadászok

A hazai példányok rövid távon akár hatvan-hetven kilométeres sebességre is képesek. Életük harmadát folyamatos mozgással töltik, naponta akár kétszáz kilométer megtételére is képesek. Több mint két kilométer távolságból megérzik a préda szagát, és meghallják hat kilométernél is távolabb álló fajtársaikat üvöltését. Magyarországon a Bükkön kívül még a Dél-Alföldön honosak.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek