Aktuális

Egy dolgozó sem köteles összetörni magát

Zs.V. 

Létrehozva: 2019.01.29.

Nem vagyunk kötelesek kockáztatni az életünket és testi épségünket, hogy az ónos esőtől csúszós utakon bemenjünk dolgozni. Ami ezekben a hetekben sokaknak lehet aktuális probléma.

Elháríthatatlan ok

Miként a nagy havazás, úgy az ónos eső is okozhat vitás helyzetet munkavállaló és munkáltató között. A Munka Törvénykönyvének 55. paragrafusa egyértelműen rendelkezik: „A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól a különös méltánylást ér­demlő személyi, családi vagy elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára.”

Azaz: ha valamilyen magán­életi problémánk van (például közlekedési balesetben hirtelen elhunyt egy hozzátartozónk)  vagy fizikailag képtelenek vagyunk eljutni a munkahelyünkre (méteres hó, áradás, hurrikán és a többi miatt), akkor ezt következmények nélkül megtehetjük.

Így keletkezik

A felhőkből lehulló, túlhűlt vízcseppek szinte azonnal a talajra fagynak, ahogy földet érnek. Emiatt először csak egy vékony, később vastagabb jégréteg képződik. Ez a csapadék azért teszi kifejezetten veszélyessé a közlekedést, mert a nagyon vékony réteget nehéz észrevenni.

Időben szóljon a főnöknek!

Mivel a munkál­tatónkkal általános együttműködési kötelezettségünk van, ezért mindent meg kell tennünk azért, hogy tájékoztassuk őt a problémáról – hangsúlyozza

dr. Nádas György munkajogász. – Tehát, ha valamilyen akadályba ütközünk, amilyen az ónos eső és a nagy hó is, akkor azonnal szólnunk kell, hogy nem tudunk bemenni dolgozni vagy késni fogunk. A mun­kavállalónak ugyanis alapjáraton mindent meg kell tennie azért, hogy a munkáltató által előírt helyen és időben megjelenjen és elvégezze a feladatát – magyarázza a szakértő. Közös megegyezés alapján kérhetünk szabadságot arra a bizonyos napra, de annak lehetősége is fennáll, hogy valamikor ledolgozzuk, ez már csak a szóbeli megegyezésen múlik.

Maga a meteorológiai figyelmeztetés, hogy ónos eső eshet, ugyanakkor még nem elég, hogy mentesítsük magunkat a munkavégzés alól. 

7 pont ónos eső idejére

- Ha teheti, ne induljon útnak sem autóval, sem gyalog! Ha mégis muszáj, akkor lehetőleg válassza a nagyobb biztonságot nyújtó tömegközlekedési eszközöket, főleg a sínhez kötött járműveket!

- Ha feltétlenül fontos gépjárművel elindulnia, akkor kizárólag megfelelő műszaki állapotú autóval tegye! Ilyenkor a téli gumiabroncs és a fagyálló ablakmosó folyadék nélkülözhetetlen.

- Elindulás előtt tervezze meg az útvonalat, és számítson hosszabb menetidőre! Részesítse előnyben az autópályákat és a nagy forgalmú főutakat, s lehetőleg mellőzze a kis forgalmú és keskenyebb utakat!

- Vezetéskor fogja két kézzel a kormányt, így ha megcsúszik, akkor könnyebben tud korrigálni. A figyelmét pedig összpontosítsa az útra!

- Vezessen lassabb tempóban, és tartson nagyobb követési távolságot, hiszen a féktávolság ilyenkor jelentősen megnő!

- Kerülje az előzést, és vegye fel a forgalom dinamikáját még akkor is, ha azt esetleg lassúnak tartja! Ha mégis előzne, akkor fokozatosan váltson forgalmi sávot!

- Ónos eső, jeges út esetén a tempomatot soha ne hagyja bekapcsolva, mert használatakor a gépjármű változatlan sebességgel halad tovább akkor is, ha megcsúszik.

(Forrás: Országos Baleset-megelőzési Bizottság)

Hiába fotóz, filmez

A munkahelyükhöz viszonylag közel lakók általában el tudják kerülni a vitás helyzeteket, a messzebbről ingázóknak viszont valahogy tudniuk kell bizonyítani, hogy valóban az időjárás miatt nem tudnak/tudtak be­menni dolgozni. 

– Ha autóval indultunk el, és – például – egy nagy dugó miatt nem érkeztünk meg időben, akkor később, ha bíróság elé kerül az ügy, a rendőrséget, a közlekedési hatóságot is bevonják az eljárásba. Ha tömegközlekedési eszközzel tartottunk munkába, akkor valamivel könnyebb dolgunk van, mivel ilyenkor a Volánnál vagy a MÁV-nál kérhetünk igazolást a késés okáról – mondja Nádas György. Hozzáteszi: hiába van ma már mindenki zsebében okostelefon, a munkavállaló által készített helyszíni fotó, videó nem elegendő bizonyíték.

Mikor jár kártérítés?

Mi van, ha munkába tartva az ónos esőben balesetet szenvedünk az útviszonyok miatt? Tévedés azt gondolni, hogy ez minden esetben üzemi balesetnek számít. Ha nincs személyi sérülés, akkor semmiképp sem az. Azért sem kérhetünk kártérítést a munkaadónktól, ha az autónkban keletkezett kár. Ugyanakkor ha „szolgálati kocsival”, azaz a munkaadó gépjárművével szenvedtünk balesetet, akkor biztosan kivizsgálják a dolgot, hogy esetleg mi vagyunk-e a hibásak.

Amennyiben személyi sérülés is történt, akkor az már üzemi balesetnek is számíthat. Az azonban, hogy a munkáltatónak van-e ilyenkor kártérítési kötelezettsége, csupán egy bonyolult biztosítási eljárásban derülhet ki, amit akkor kezdenek el, hogyha benyújtjuk a kárigényünket a feletteseinknél.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek