Valaha csak könyvcézárként emlegették az egyik leggazdagabb magyar vállalkozót, akinek családi cégei mára mintegy tízmillárd forinttal tartoznak a költségvetésnek és az üzletfeleinek. Ez a csalás az évszázad legrejtélyesebb bűnügye – véli Stotz Gyula, aki a könyvcézár barátja és tanácsadója volt.
Óriási vihart kavart két éve az ország elsőszámú könyves cégbirodalmának bedőlése, aminek tulajdonosát a 100 leggazdagabb magyar üzletembere között emlegették. A könyvcézárként ismert vállalkozó eleinte önfeledten fürdött a dicsőségben, csak a legközelebbi munkatársai érezték a közelgő veszélyt, ők tudták, mennyire törékeny ez a birodalom, ami aztán össze is dőlt.
Azóta a könyvcézár papíron kivált a cégből, de gyakorlatilag továbbra is ő irányította, irányítja a vállalkozásait – vélik egykori, közeli munkatársai. Köztük Stotz Gyula igazságügyi adószakértő is, aki szerint számtalan jele volt a zuhanásnak, ami törvénytisztelő gazdálkodással megelőzhető lett volna.
„Az nem véletlen, hogy büntetőeljárások sora indult a könyvcézár családjához köthető cégek ügyében. Azonban úgy tűnik, valamiért lassan halad az igazságszolgáltatás – magyarázta Stotz Gyula. – A családi vállalkozással szerződésben álló, de ki nem fizetett több, mint hatvan kiadó és terjesztő azóta sem mondott le a pénzéről, szervezetbe tömörültek, hogy visszakapják azt. A legnagyobb kérdés továbbra is az: a cégbirodalom vezetői hogyan és hová tüntették el a pénzt?
Stotz Gyula végezetül elárulta, könyvet ír a cégbirodalom bukásáról, annak okairól. Ehhez rendelkezésre állnak a nyomozáshoz csatolt anyagok, sőt, azok a dokumentumok is, melyek a feketepénzek mozgását bizonyítják. Kiadására több olyan kis cég is jelentkezett már, amely egykor éppen a könyvcézár üzletfele volt, de két éve hiába vár a pénzére.