Valaha csak könyvcézárként emlegették az egyik leggazdagabb magyar vállalkozót, akinek családi cégei mintegy tízmillárd forinttal tartoznak aköltségvetésnek és az üzletfeleinek. Ez a csalás az évszázad legrejtélyesebb bűnügye – véli Stotz Gyula, aki a könyvcézár barátja és tanácsadója volt.
Stotz Gyula igazságügyi szakértő szerint nem véletlen, hogy akönyvcézárt sorra elhagyták a közeli munkatársai. Amikor beleláttak az üzletember és családja tulajdonában lévő, nagy bajba került cégbirodalom üzleti ügyeibe, leléptek.
„Ahogy magam is tettem – emlékezett a történtekre Stotz Gyula. – Hiába próbáltam segíteni előbb én, aztán Somogyi Ferenc felszámoló, vagy Kulcsár Edit, akadályokba ütköztünk. Ez az akadály maga a könyvcézár volt.
Edit például több, mint két évig dolgozott a szerződése szerint pénzügyi menedzserként, a végén valójában pénzügyi vezetőként látta el a feladatát. Naponta találkozott szabálytalanságokkal, honnan, hová vándoroltak a pénzek. Az erről szóló perdöntő bizonyítékokat becsatolták a bíróságra. Edit gyakran veszekedett a cég pénztárosával, de ő mindig azzal védekezett, hogy akönyvcézár utasításait hajtotta végre.”
A szakértő elmondta, Edittől tudja, hogy rendszeresen kellett részt vennie olyan utalások előkészítésében, melyek gazdasági tartalmáról nem volt módja meggyőződni, nem látott hozzá utólag sem számviteli bizonylatokat, vagy éppen olyanok voltak, amikről egyértelmű volt, hogy nem valósak.
„Hiába szóltam a könyvcézárnak, hogy ez szabálytalan, meg se akarta hallani.Tettei következményei ellen pedig jogásztestőrséggel próbálja védeni magát, ezzel irdatlan munkát adva a hatóságnak.”