Aktuális

Jelzi a testünk, ha rossz cipőt hordunk

Zs.V. 

Létrehozva: 2019.01.13.

Jelzi a testünk, ha rossz cipőt hordunk

Forrás: Thinkstock

Ön sem válogatja meg na­gyon a cipőit? Pedig kellene, mert akár komoly fájdalmakat is okozhatunk magunknak úgy, hogy nem is tudunk róla. 

Jönnek a gerincbajok

Nem is gondolnánk, hogy mennyi bajt okozhatunk azzal, ha saját magunknak vagy a gyerekünknek rossz cipőt választunk. A hát-, láb- és derékfájdalom mellett akár gerincproblémákat is okozhat. A túl magas vagy túl alacsony sarok sem jó választás, meg kell találni az arany kö­zéputat. 

– Most divatosak a teljesen lapos talpú cipők, amelyek na­gyon egészségtelenek, mivel nem adnak megfelelő tartást, persze hosszú távon a túl magas sem jó. A nőknél körülbelül 3-4 centis sarok lenne az ideális, a fér­fiaknál ennél kicsit alacsonyabb a jó választás – magyarázta dr. Wimmer Ágnes ortopédorvos, majd hozzátette, hogy a cipő az a ruhadarab, amelynél nem szabad silány minőségűt vásárolni, ha nem akarunk magunknak rosszat. Azonban a drágább fajtákat is alaposan meg kell válogatni, mivel ott is kifoghatunk egészségtelen darabokat. 

Fontos a sarokcsont 

A gyerekeknél lábfejdeformitást is okozhatunk a nem jól megválasztott cipővel. A probléma ott kezdődik, hogy mivel gyorsan kinövik a lábbeliket, hajlamosak vagyunk azt gondolni, elég az olcsóbbat megvásárolni, pedig ez nem igaz. Dr. Wimmer Ágnes szerint a sarokcsontra kell koncentrálni a kicsiknél. 

– A rossz minőségű lábbeli miatt a gyerekeknél nem alakul ki rendesen a lábboltozat, illetve később a mozgásszervi problémák is megjelenhetnek. Náluk az a fontos, hogy a sarokcsont egyenes legyen. Hátulról nézzük meg, hogy bedől-e a sarokcsont, mert ha igen, akkor nem fog megfelelően kialakulni a lábboltozat. Azt tudni kell, ez körülbelül négyéves kor környékén történik meg, addig egyfajta zsírpárna található a lábon, erre szokták azt hinni, hogy lúdtalp, de ez még nem az. Ha rossz cipőt választunk, akkor náluk is leginkább a térd és a derék roncsolódik.

Évente váltani kellene

A gyerekek addig hordhatják a cipőjüket, ameddig ki nem növik. A felnőtteknél az elhasználódásra kell figyelni: ha elkopott a talpa vagy eldeformálódott, ak­kor megérett a cserére – magyarázta dr. Wimmer. Egyes szakértők szerint számokban is mérhető, mikor kell lecserélni a lábbelit. Ha hetente 15-16 ki­lométert sétálunk, akkor ki­lenc ha­von­ta, de legfeljebb évente ér­demes cipőt cserélnünk.

Segíthet a lábtorna

Szerencsére sok esetben még vissza lehet fordítani a láb problémáit. Gyógytornával és egyes esetekben masszázzsal is javulást érhetünk el. Persze ehhez meg kell találnunk a megfelelő szakorvost, aki a legjobban tudja kezelni a kialakult problémát. A betétek is sokat segíthetnek, azonban itt is meg kell találnunk a számunkra legmeg­felelőbbet.

Ha kétszer ennyit sétálunk, ak­kor 4-6 havonta szükséges lehet a váltás. Arra is figyelni kell, hogy a lábunk egyenesen áll-e benne, ha a bokák beesnek, vagy a lábunk kilibben séta közben, irány a legközelebbi cipőbolt. 

– Vásárlásnál figyelni kell arra, hogy jó legyen a lábbeli kérge, mivel ha túl puha, akkor nem ad elég tartást. Ilyenkor a lábnak állandóan kapaszkodnia kell, hogy megtartsa magát, ez pe­dig már önmagában is problé­mát okoz. A talp vastagságá­ra is figyelni kell, hogy ne legyen túl vékony, és lehetőleg gumi­ból készüljön – tanácsolta az ortopédorvos.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek