Magasabb a barnák intelligenciahányadosa és kevésbé betegesek.
Forrás: Pixabay
Sok előnyt élveznek a kék szeműek. Többek között jobban bírják a fájdalmat és jobban képesek beosztani az idejüket. A barna szeműeknek sem kell azonban csüggedniük, nekik ugyanis a szakértők szerint magasabb az intelligenciaszintjük, és az egészségükért is kevesebbet kell aggódniuk.
Talány Régóta foglalkoztatja a kutatókat, hogy mitől is függ az emberi szem színe. Abban mindannyian egyetértenek, hogy a szemszínt a genetikai hátterünk határozza meg. Ez azonban annyira összetett és bonyolult, hogy még a szakemberek sem tudnak pontos magyarázatot adni rá.
A tudomány mai állása szerint viszont bizonyos, hogy a kék és a barna szemű emberek nagyrészt eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. A Pittsburgh-i Egyetem kutatói nemrég arra jöttek rá, hogy a kék szemű nők jobban bírják a fizikai és a lelki fájdalmakat, mint a barna szemű társaik.
Több mint 50 terhes nőt vizsgáltak, és megállapították, hogy a világosabb szemszínnel rendelkező leendő anyukák jobban tűrték a szüléssel járó fájdalmakat, és az azzal járó depresszióval is könnyebben megbirkóztak. Azt, hogy ez miért is lehetséges, a tudósok azzal magyarázzák, hogy a szem színét meghatározó gén többféle feladatért is felelős, például arra is, hogy az adott ember fájdalomküszöbe milyen arányú legyen.
A kék szeműek azonban nem mindenben jobbak barna szemű embertársaiknál. A barnák egy kutatás szerint például magasabb IQ-val rendelkeznek. A kékek azonban jobban osztják be az idejüket, így hiába alacsonyabb az intelligenciahányadosuk, hatékonyabbak. A barnáknak viszont kevésbé kell aggódniuk az egészségük miatt, ugyanis a kék szeműek olasz tudósok vizsgálatai alapján fogékonyabbak a cukorbetegségre, és gyakrabban alakul ki náluk hallászavar.
Tornóczky Anita:
A korábbi modellnek és televíziós műsorvezetőnek, a jelenleg állatvédelemmel foglalkozó Tornóczky Anitának kék szemei vannak, de kissé szkeptikus a kutatók megállapításaival kapcsolatban.
– Személy szerint jól bírom a fájdalmat és szeretem megszervezni a napjaimat, de nem gondolnám, hogy mindez genetikai alapokon nyugszik. Utóbbi inkább nevelés kérdése. Egy mediterrán országban élő ember például alapvetően lazábban viselkedik, legyen akár kék vagy barna szemű, ez nem a genetikától függ – véli Anita.
Éles István humorista:
– Barna szeműként csak megerősíteni tudom a magas IQ-szintet. Nem is olvasom a tudósok jelentéseit, saját jegyzetekből dolgozom. Az viszont érdekes, hogy a kék szeműek, hiába kevésbé fogékonyak a betegségekre, mégis kevesebben vannak. Mivel a kék szem jobban kirítt a környezetből, ezért a vadállatok könnyebben észrevették őket, ha pedig becsukták a szemüket, nem vették észre, hogy prédák lesznek.
Ön mit szól hozzá?
Soltész Regina:
– Kék a szemem, de a betegségekre nem vagyok fogékony, egyáltalán nem szervezem meg jól a napjaimat, mert lusta vagyok hozzá. Az agyam szivacs, úgyhogy magas az IQ-m, de a fájdalmat valóban jobban bírom.
Tóth Máté:
– Barna a szemem, nem kék, sokkal ellenállóbbnak kellene lennem, és mégis sikerült eltörni a kezemet. Azt nem gondolom, hogy az IQ a szem színétől függene, de ha igaz, rám nézve hízelgő lenne.
Csábi Hanna:
– Régóta tudjuk, hogy a szem a lélek tükre.
Az én tapasztalatom, hogy a barnák intelligensebbek, erősebbek és kitartóbbak, míg a kék szeműek riadtabbak. Az enyém barna.