Gondolkozott már azon, miért vannak üres oldalak a könyvekben, vagy hogy miért van egy műanyag gyűrű az üdítőspalack kupakja alatt? Haszontalan dolgoknak tűnnek, pedig nagyon is megvan az értelmük.
Életünk során rengeteg haszontalannak tűnő dologgal találkozunk. Például amikor a bankban arra kérnek, hogy szigorúan egy vonal mentén írjunk alá. A legtöbb értelmetlennek látszó jelenség mögött pedig nagy ötletek állnak.
Merénylet a király ellen
Ha megnézi a franciakártya-pakli kőr királyát, láthatja, hogy valaki éppen egy kardot szúr a fejébe. Ha feltételezzük persze, hogy nem saját maga. De miért? Nos, az 1480 körül kiadott legelső paklikban a király nem kardot, hanem egy baltát lendített a magasba, és mivel a kártyák formai világa megváltozott – például az 1800-as évektől tükrözni kezdték a figurákat –, kard lett a fegyver és a háttérbe került, amitől úgy néz ki, mintha éppen merénylet készülne a király ellen.
Banki csekk vonala
Bár ma már ritkán használjuk fizetéshez a csekket, komoly biztonsági trükköt építettek bele. Az aláírási vonal, ami fölé a szignónk kerül, valójában nem vonal, hanem számok és betűk sorozata: egy kód, ami alapján hitelesíteni tudják a pénzintézetek a papírt. A karakterek olyan aprók, ha simán lefénymásolnánk, akkor tényleg csak egy vonal lenne belőlük.
Cikcakkos vezeték
A megállóban állva egyenesnek tűnik a villamos vagy a trolibusz felsővezetéke. Pedig valójában cikcakkban megy! Ugyanis, ha csak középen érintkezne a szerelvény áramszedője a kábellel, akkor csupán ott kopna és hamar tönkremenne. Ezt elkerülendô úgy húzzák ki az villamosvezetéket, hogy az áramszedő teljes felületét koptassa.