A világ legnagyobb termetű galambfajtáját sikerült a kihalástól megmentenie egy fiatal kakasdi tenyésztőnek. Németh Bence ma már 90 díszgalambbal él.
Két pár madárral indult minden: a kakasdi fiatalember 2010 körül egy galambász ismerősétől kapott ajándékba a díszgalambokból, onnantól pedig annyira megszerette őket, hogy belevágott a tenyésztésükbe.
– Mindig érdekeltek a nagyobb és főleg az őshonos galambok – mondta a Borsnak a 29 éves tenyésztő, Németh Bence. A kakasdi begyes nemcsak nagyobb a postagalamboknál, de a legnagyobb fajta a világon: hatvancentisre is megnőhet, szárnyfesztávolsága pedig 135 centiméter is lehet. – Nemcsak azért veszélyeztetett, mert kevesen tenyésztik, de ez attól is függ, mennyire könnyű a tartása, mennyire fogékony a betegségekre. A székely begyes épp a begye miatt sajnos az – magyarázta a tenyésztő.
Galambász ismerőseivel kerestek fel olyan helyeket, ahol még volt a díszgalambokból és kiválogatták a legszebbeket. Ezeket nemesítették, fajtaleírást adtak róluk és végül kérték, hogy ismerjék el önálló fajként, ugyanis a kakasdi begyes nem volt az. Öt év után, 2017-ben azonban Bencének ez sikerült.
– Viszonylag jó nevelő és szapora, évente nyolc utódot lehet tőle várni. Értéke háromezerről indul, de tíz-tizenötezer forintot is megér egy szép rajzos példány. A fejétől a melle közepéig húzódó fehér foltról is meg lehet ismerni, és hogy állandóan felfújja a begyét. Szereti produkálni magát az emberek előtt is. Tud repülni, de nem nagy távra, inkább csak a ház körül – mondta Bence. A székely begyest egyébként a bukovinai székelyek tenyésztették, és az 1940-es évek kitelepítésekor hozták magukkal Tolna megyébe. A tenyésztők nagy része meghalt már, ezért volt nagyobb munka a fent maradt példányokra rátalálni. Bence ma már kilencven példányt tart, már Hollandiából is érkezett megkeresés, hogy vásárolnának belőle.