Ebben a hónapban megkezdődik a 2018-as személyi jövedelemadóval kapcsolatos papírmunkák időszaka, ami egészen május derekáig tart. Egyrészt van egy sor, nyugdíjasokat érintő változás, másrészt érdemes beírni a naptárba, hogy milyen dátumokra kell figyelni. <br />
Forrás: Thinkstock
Sokan, akiknek az adóhatóság elkészíti az adóbevallásuk tervezetét, ezt kézhez véve hátradőlnek, hogy akkor ez is el van intézve. Ám ez a papír nem jelenti azt, hogy készen van a bevallásuk.
– A NAV által készített adóbevallási tervezet csak egy tervezet, amit nagyon alaposan át kell néznie mindenkinek. Ez azért fontos, mert a hatóságok sem tudnak minden jövedelmünkről, és ha valami nincs benne, az nem jelenti azt, hogy nem is kell adót fizetni utána – figyelmeztetett Molnár Anita, a tudatosadozo.hu szakértője. – Például, ha valaki eladja a lakását, akkor azt is bele kell írni az adóbevallásba, amennyiben kevesebb, mint 5 éve vásárolta, és ha az eladásból nyeresége származott. De egy ingatlan bérbeadása is ide tartozik, hiszen arról sincs információja a hatóságoknak. Tehát ezeket nekünk kell beleírni a tervezetbe, és úgy kell visszajuttatnunk a NAV-hoz – magyarázta a szakember.
Hozzátette, hogy a családi adókedvezményről szóló információkat is le kell ellenőrizni, hogy minden úgy van-e feltüntetve a tervezetben, ahogy valójában van. Ha valami nem stimmel, akkor bátran átírhatjuk az adatokat, természetesen csak az igazságnak megfelelően.
Utóbbi azonban beleszámít a későbbi nyugdíjemelésekbe, hiszen nő a ledolgozott (szolgálati) idő. A munkáltatóknak pedig 27 százalékos szociális hozzájárulási adót és 1,5 százalék szakképzési hozzájárulást kell kicsengetniük.
Külön szabály vonatkozik arra, aki a közszférában akar dolgozni nyugdíjasként, neki ugyanis döntenie kell: a fizetést vagy mégis inkább a nyugdíját választja-e, a kettőt együtt ugyanis nem lehet zsebre tenni. A nyugdíjfolyósítás szüneteltetése miatt neki a 10 százalékos nyugdíjjárulék helyett 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulékot kell fizetnie.
Megint más szabály vonatkozik a törvényes nyugdíjkorhatár előtt nyugellátásban részesülőkre. Nekik csak akkor kell lemondaniuk a nyugdíjról, ha egy év alatt megkeresik a minimálbér tizennyolcszorosát. Ám csúnyán pórul járhatnak, ha kiderül, hogy feketén dolgoznak, akkor ugyanis bukhatják a nyugdíjukat.
Többek között a laktóz- és gluténérzékenyek, a fogyatékkal élők, valamint a cukorbetegség bizonyos típusaiban szenvedők is kérhettek korábban adókedvezményt, ám a lista más betegségekkel is bővült.
– 2019-től az emlőrákban, a hererákban, a méhnyakrákban – vagyis ivarszervi daganatban –, illetve az endometriózisban szenvedőket vették fel a kedvezményezettek közé. Ez azt jelenti, hogy a 2018-as adóbevallásban ezt még nem tudják érvényesíteni, de év közben már kérhetjük a kedvezményt.
Még januárban le kell adnunk a munkahelyünkön az adóelőleg-nyilatkozatot, ezen a papíron kell feltüntetni a betegségeinket, és azt, hogy hogyan szeretnénk igénybe venni az adókedvezményt – hívta fel a figyelmet Molnár Anita.
A többi betegséget, ami már korábban is szerepelt a listán, most is fel kell tüntetnünk az szja-bevallásban is, mivel a NAV nem követi nyomon a betegségeinket.