Aktuális

Naponta kockáztatja az életét a magyar artista

Gergely Gábor

Létrehozva: 2019.01.22.

Ötven méter magasban gyalogolt át egy dróton a londoni olimpiai stadion felett, de ment már fel 45 méter magas toronyra is. László sosem fél attól, hogy leeshet.

Naponta kockáztatja az életét a magyar artista

Forrás: Facebook

Simet László számtalan díjjal kitüntetett kötéltáncos artistaművész végre ha­zai földön, több emelet magasságban kápráztatja el a közönséget a Fővárosi Nagycirkusz legújabb, Főnix című műsorában. László évekig a Cirque du Soleil társulatának főszereplője volt, a londoni olimpia záróünnepségén a stadion felett, öt­ven méter magasban egyensúlyozott – biztosítókötél nélkül. 

A Fővárosi Nagycirkuszban a két legveszélyesebb produkciója nem hiányozhatott a fellépé­séből. Előbb vagy négy emelet magasságban motorozik a manézs és a nézők fölött, majd később az úgynevezett halálkeréken egyensúlyoz. Még bekötött szemmel is.

Simet László beleszületett a cirkuszi világba, szülei is kötéltáncosok voltak. László nyolcéves volt, amikor gyakorolni kezdett a drótkötélen, és tíz év eltelté­vel ka­pott helyet szülei produkciójában. Ahogy em­lékszik, már akkor a világ legjobbja akart lenni, ezért úgy gyakorolt, mint egy őrült, sokszor a papának kel­lett le­állítani. 

– Állandó harcban voltam vele, mert ő túl veszélyesnek tar­totta, amit kitaláltam. Persze én addig akaratoskodtam, amíg rábólintott a kunsztra. Volt eset, amikor rá kellett jönnöm, hogy igaza volt.
Simet László negyvenéves pályafutása alatt nyaktörő mu­tatványaival bejárta a világot. 

– 2015-ben életem legnehezebb skywalkját, drótkötélszámát Lausanne-ban mutattam be, a NOB százéves jubileumi gálaműsorán. Kriminális körülmények között dolgoztunk. A Palais de Rumine 45 méteres tornyára kellett felmennem egy 120 méter hosszú drótkötélen. Fi­gyelmeztettek, hogy nagyon hangos hangeffektek lesznek a számom alatt. Valahol félúton lehettem, mikor kegyetlen robbanás rázta meg a teret. Az egyik embe­rem úgy megijedt, hogy a kötelével szinte kirántotta alólam a drótot. Ha leesek, most nem beszélgethetnénk.

Különleges kihívás volt a londoni olimpia záróünnepsége, ahol ötven méter magasban egyensúlyozott.

– Mindössze két próbalehetőség volt, az egyik nappal, majd este, a reflektorokkal. Nyolcvan­ezer ember látott élőben, százmilliók pedig a tévében. Nagyon stresszes voltam, igaz, nem attól, hogy leesek, inkább, hogy elrontok valamit.

László sohasem szenvedett balesetet, pedig napi szinten vi­szi vásárra a bőrét. Például ak­kor, amikor egy szál drótkötélen motorozik úgy, hogy partnere alatta különböző mutatványo­kat végez.

– Lent lóg egy trapéz, amin ül a partner, aki az egyensúlyt tartja, de ez nem is annyira az egyensúlyozásról, inkább a nagy magasságról szól. Nem annyira cirkuszi, inkább szabadtéri rendezvényekre való ez a produkció, ugyanis kint tízemeletes magasságban motorozok – mondta László, aki azt is elárulta: valójában nem igazán jó motoros.
 

150 kilós motorral feszít a kötélen

Simet László 1989-ben vette az első motorját, egy 250-es Kawasakit.
– Egy sima utcai járgány volt, hónapokig tartott, ameddig cirkuszi motor vált belőle. Igazi sufnituningolás volt, az is csoda, hogy pár trükk erejéig kitartott. Meg is váltam tőle hamarosan, és vásároltam egy 350 köbcentis, igazi „drótos” Bultacót, amit 92-ben Japánban lecseréltem a jelenlegi Honda 250-esemre. Nem így nézett ki, ma már egy chopperre hasonlít. Minden igényt kielégít, könnyű, alig 150 kilót nyom, tömör gumis kerék van rajta és motorikusan is hibátlan.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek