A hideg, szeles időszakban rengeteg embernek okoz problémát a kéz és a száj kiszáradása. Utóbbinak a nem megfelelő kezelése akár rákot is okozhat.
Kerüljük a folyékony szappant
A kiszáradt, majd később kirepedezett kéz nem csak esztétikai probléma, kellemetlen fájdalmakkal is jár. A rossz hír, hogy a gyulladt kezeken már csak a szakértő tud segíteni.
– A kezünkön található hámsejtecskék egyfajta zsír alapú masszával vannak összekötve, a sok kézmosás pedig megszakítja ezt a kapcsolatot, erre pedig még a hideg is ráerősít. Nem magával a kézmosással van a probléma, hanem egyes folyékony szappanokkal, mivel ezeknél nagy dózisban kapjuk a hatóanyagot, amely kiszárítja a bőrünket. Sokkal jobb, ha a hagyományos szappannál maradunk – tanácsolta dr. Nagy Zsuzsa bőrgyógyász.
– A kezünk kiszáradásának következő fázisa, amikor már a mélyebben lévő hámsejtek között is megszakad ez a fajta kapcsolat. Ha a kezünk piros és viszket, akkor már be is van gyulladva a bőrünk, amit a legkiválóbb testápolók sem tudnak rendbe hozni. Ebben az esetben szakértőhöz kell fordulni, mivel csak a receptre felírt szteroidtartalmú készítmények képesek visszafordítani ezt a folyamatot. Ha már gyógyul a kezünk, akkor vissza kell térnünk az ápolókrémre – mondta a szakértő, majd hozzátette, hogy ilyenkor elég meleg, mosogatószeres vízben elmosnunk három darab poharat, és újra begyullad a kezünk. Dr. Nagy Zsuzsa azt tanácsolja, hogy mindig húzzunk gumikesztyűt a konyhai munkáknál, ez sokat segít.
Kukába a fekete kesztyűt
Meglepő lehet, de a kiszáradt kezünkre nem mindegy, hogy milyen kesztyűt húzunk. A fekete olyan színanyagokat tartalmaz, amelyek irritálhatják a már amúgy is kiszáradt bőrt, sőt akár allergiát is kiválthatnak. A színanyag mellett érdemes kerülni az illatosított krémeket is.
Fényvédelmet az ajkaknak
Az ajkak téli védelmét leginkább a zsíros ajakápolók gyakori használatával érhetjük el. Ha ezt betartjuk, akkor elkerülhetjük a szteroid hatóanyag használatát is.
– Mindenkinek meg kell találnia, hogy neki melyik a legjobb készítmény, amely időigényes, de megéri kikísérletezni, hogy a bolti vagy a gyógyszertári ajakbalzsamok közül melyik a legjobb. A száj környékén a zsíros szerek a legjobbak, így ezek között érdemes válogatni – figyelmeztetett dr. Nagy Zsuzsa bőrgyógyász.
– A legfontosabb, hogy ha a gyerekünknek ki van száradva a szája, akkor lehetőleg ne adjunk neki citrusféléket, mivel az irritáció mellett csípi is az ajkakat, amely szintén nem tesz jót. Evés után pedig mindig langyos vízzel le kell öblíteni a szájkörnyéket, mivel a zugokban maradhatnak olyan anyagok, amelyek a száraz bőrön keresztül bejutva bőrgyulladást vagy gombásodást okozhatnak – tanácsolta a bőrgyógyász.
Azonban nem ez legnagyobb probléma, amelyet az ajkainkkal elkövethetünk. A legtöbb ember a téli időszakban megfeledkezik a napsugarakról, pedig a szájnak semmilyen fényvédelme nincs. Kiránduláskor és síeléskor is vastagon kenjük be a szánkat fényvédő hatású ajakápolóval, mivel ha megég, akkor akár rákos folyamatok is elindulhatnak az ajkakban.
Zsíros kenőcs a legjobb
A megfázás utáni kiszáradt orr nagyon kellemetlen és fájdalmas, és sok esetben nehezen tűnik el, amelynek oka, hogy az immunrendszerünk is le van gyengülve. Itt is fontos, hogy kenjük és tápláljuk a kiszáradt bőrt, azonban nem mindegy, hogy mit teszünk az érzékeny területre.
– Hiába kenjük a kiszáradt orrot hidratálóval, az csak csípni fogja, ezért kerüljük a vizes típusú krémet. Azonban még a legjobb krémeknél is előfordul, hogy az első pár percben picit csíp, de aztán szépen elmúlik a kellemetlen érzés. A szakértő szerint a legjobb, ha zsíros alapú kenőcsöt használunk, és nem adjuk fel akkor sem, ha nem akar javulni, mivel ilyenkor télen ezen a területen regenerálódik a legnehezebben a kiszáradt bőr.