Aktuális

Tudja, mi a különbség a hazai és a magyar termék között? Eláruljuk

B. B. A.

Létrehozva: 2019.01.26.

<p>Nagyon nem mindegy, mi van az élelmiszerre írva: hazai termék, magyar termék, hazai feldolgozású termék. Bár az utóbbi árulkodik arról, hogy az összetevőknek nem sok köze lehet Magyarországhoz, az első kettőt sokan összetévesztik.</p>

Forrás: MTI

Az élelmiszerek származására való utalásokkal kapcsolatban néhány évvel ez­előtt főként az Európai Unió Kö­zösségi Vámkódexe volt a félreértések forrása. Ez anno ki­mondta: ha egy termék előállításában több or­szág vesz részt, akkor azt kell származási országnak tekinteni, amelyben az utolsó, lényeges, gazdaságilag indokolt feldolgozást vagy megmunkálást végezték. A bökke­nő eb­ben az volt, hogy sok kereskedő kihasználta, hogy ebbe a csoma­golás is beletartozik. Azaz szépen átcsomagolta Magyarországon az egyébként külföldről behozott élelmiszert, és egyszerűen ráírta, hogy ma­gyar termék.

Dömölki Lívia, az Országos Fo­gyasztóvédelmi Egyesület élelmiszer-szakértője a Bors megke­resésére aláhúzta: ezt ma már nem lehetne megtenni.

– A magyartermék-rendelet szerint már csak akkor lehet ráírni az árura, hogy magyar, ha leg­alább 95 százalékban ma­gyarországi alapanyagból Ma­gyarországon készült. A só és a különböző fűszerek természetesen nem tudnak 100 százalékosan magyarok lenni, ezért a 95 százalék. Vannak olyan termékek is, amelyek nem magyar alapanyagból, de itthon készülnek el. Ilyen például a csokoládé. Ebben az esetben az kerül rá, hogy hazai feldolgozású termék – magyarázta a szakértő.

Az élelmiszerek jelölésére vonatkozó általános szabályokat EU-s jogszabály tartalmazza. Azt, hogy a termékre megfelelő jelölés került el, a Földművelésügyi Minisztérium ellenőrzi. 

A makói hagyma külföldön is az!

Ha egy termék egy bizonyos tájegységről származik, mint amilyen a makói hagyma vagy a tokaji bor, akkor egy bizottság dönt arról, hogy ez alapján el lehet-e nevezni. Ezt földrajzi elhelyezkedésű termékek védelmének hívják. Ha megvan az engedély, akkor viszont bárhol – az országon kívül is – így kell hívni a terméket.

Vége az EU-zásnak

Bár most még sok árun láthatjuk, hogy „Származási hely: EU”, 2020. április 1-jétől ennek vége. Az Európai Bizottság végrehajtási rendelete szerint az áru csomagolásán azt is fel kell majd tüntetni, hogy a fő összetevője pontosan honnan származik.

A jelölések

MAGYAR TERMÉK

1. Növényi és állati eredetű alaptermékek esetében akkor alkalmazható, ha

a) a növény begyűjtése, tisztítása, kezelése Ma­gyar­országon történik;

b) az állat Magyarországon született/kelt ki, itt nevelték fel, állították termelésbe, és húsát itt csomagolták.

2. Feldolgozatlan termék esetében akkor alkalmazható, ha a felhasznált alaptermék magyar eredetű, és előállításakor valamennyi eljárást Magyarországon végeztek.

HAZAI TERMÉK

Akkor tüntethető fel egy feldolgozott élelmiszer csomagolásán, ha a felhasznált összetevők több mint 50 százaléka „magyar termék”, és az előállítás minden egyes lépése Magyarországon történt.

HAZAI FELDOLGOZÁSÚ TERMÉK

Arra az élelmiszerre tehető rá, amelyik többségében import összetevőket tartalmaz, de minden feldolgozási műveletet Ma­gyarországon végeztek.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek