Diætetika vagy Az egészséget fenntartó, és a Betegségtől tartóztató Rendszabások. Ez a címe annak a kétszáz évvel ezelőtt íródott könyvnek, ami egy hagyatékból került elő másfél évtizede, és most eredeti formájában újra kiadták. Szerzője az első magyar nőgyógyászati mű írója, Zsóldos János Orvos Doktor, több tudóstársaság tagja, tekintetes-nemes Veszprém vármegye első rendes orvosa és táblabírája – miként a borítón olvasható.
– Akkor akadt a kezembe a kötet, amikor 2003-ban a százévesen meghalt édesapám, dr. Lehoczky Győző iratait rendeztem. 1966-ban kapta egy betegétől, aki korábban átköttette a könyvet – mesélte a Borsnak Kissné Lehoczky Gyöngyi. A könyv szól a tisztaságról (mai szóval higiéniáról), s egyebek közt foglalkozik a különböző húsokkal, növényekkel is.
Zsoldos János egyébként azért is fontos személyiség a magyar gyógyításban, mert már 1801-ben, az Asszonyorvos című könyvében megírta, hogy hogyan kell tisztán bemenni a beteghez, mivel mosson kezet, mivel fertőtlenítsen az orvos. Jóval előbb, mint az anyák megmentőjeként tisztelt Semmelweis Ignác, aki csak 1818-ban született, és 1850-ben publikálta tudományos nézeteit. Amikor Zsoldos 1838-ban írt a koleráról, szintén kiemelte a fertőtlenítés fontosságát. Klórmeszet, ecetes felmosást, spriccelést javasolt.