Bajban vannak a magyar baromfitermelők, mert sokkal több csirkét nevelnek, mint amennyit akár itthon, akár Európában megesznek. A britek még ronthatnak ezen, ha nem állapodnak meg a kilépés utáni vámokról. De igaz-e, hogy emiatt sokkal olcsóbb lehet a csirkehús?
Forrás: MTI
Azt rebesgetik, hogy a mostaninál még olcsóbb lesz a csirkehús, és szinte utánunk dobják majd a boltokban a most még átlagosan 1500 forint körüli mellhúst is. A szakértők viszont egészen mástól tartanak.
Több van, mint kellene
Nehéz évre számítanak a baromfival foglalkozó gazdák és vállalkozók, pedig eddig is nyomott árakon dolgoztak. A csirkehús ára most olyan szinten van, ami már nehezen elviselhető a termelőknek. Igaz, ebből nem sokat érzékelünk a boltokban. A kereskedőnek még az is megéri, ha 30–40 százalékkal olcsóbban adja a boltban a csirkét, ami pedig azt jelenti, hogy a termelőtől potom összegért veszi meg.
A túltermelésben nagy szerepe volt a két évvel ezelőtti madárinfluenzának és az afrikai sertéspestisnek. Utóbbi miatt a csirke egyfajta helyettesítő termékként állt elő, aminek viszont hosszú távú hatásai lesznek a baromfitermelésre is.
Előbb gyors árzuhanás jön
A Baromfi Terméktanács már sötét felhőket lát gyűlni a horizonton, és tart attól is, hogy mi lesz, ha a britek megállapodás nélkül lépnek ki az EU-ból. A magyar fogyasztásnak ugyanis majdnem a dupláját termelik meg itthon.
– Az Egyesült Királyságba rengeteg csirkehús érkezik hazánkból, de például Lengyelországból is. Ha ez a piac megszűnik, akkor a termelés nagy része egyszerűen rajta marad majd az országokon. Többféle kimenetel lehetséges, de ha itt marad a magyar csirke mintegy fele, az rövid úton előbb gyors árcsökkenést, majd újabb árnövekedést is okozhat, amivel a kisebb termelők hamar tönkremehetnek – mondta a Borsnak Csorbai Attila. A terméktanács igazgatója szerint mindez akár egy éven belül is megtörténhet, vagyis egyfajta pánik is kialakulhat a piacon.
Új piacot keresnek
A legrosszabb forgatókönyv szerint a britek, ha nem egyeznek meg a vámok kérdésében, az olyan mértékű áruhiányt eredményezne ott, hogy a világháborúk előtti szintre vetheti vissza a szigetországot. A brit terméktanács egyik tagjának szavai fejezik ki jól a helyzetet: „meg kell tanulnunk újra halászni és vadászni, ha enni akarunk adni a családunknak”. Ezt megerősíti a Nagy-Britannia szakértő is:
– A britek rengeteg élelmiszerben nem önellátóak, sőt a legtöbbet az unióból viszik be az országba. A friss saláta 90 százaléka, a paradicsom 80 százaléka és a gyümölcsök 70 százaléka nem helyi a boltokban. Ha nem állapodnak meg a vám kérdésében, az náluk is hatalmas áremelkedéssel járhat, ráadásul az is problémát jelent, hogy a friss áru csak ideig-óráig tud állni a határokon – magyarázta a Borsnak Gálik Zoltán.
A Corvinus Egyetem docense hozzátette: rengeteg terméknél 10–30 százalékos drágulásra lehet Nagy-Britanniában számítani. Ami a csirkehúst illeti, ott még érdekesebb a helyzet, mivel a britek „mellmániásak”, vagyis a többi csirkerészt ők maguk is külföldre viszik. A hosszú távú megoldás a szakértők szerint egyrészt a britek fogyasztási szokásainak megváltoztatása, másrészt, hogy az unióban termelt áruk be tudjanak törni az ázsiai piacokra.