Aktuális

A kocsivásárlás után 1 évvel is számon kérhető az eladó

Bors

Létrehozva: 2019.02.25.

Eladóként és vevőként is ráfázhatunk az autóvásárlásra, ha nem vagyunk tisztában pár dologgal.

Forrás: iStock

Átverték a volt tulajdonost

A vezess.hu hozta nyilvánosságra János történetét, akinek az autóeladás kész rémálom lett. Hirdetése aktiválása után rögtön kapta a telefont, hogy egy házaspár még aznap megnézné a kocsit, de helyettük három férfi jelent meg. A próbakör alatt kiderült, hogy a vevőjelöltek cégnévre akarják megvenni a járművet, de az eladó csak magánszemélynek akarta átadni. A férfiak fenyegetőzni kezdtek, így János belement az eladásba. Épphogy elmentek a vevők, máris hívták azzal, hogy az autóban forr a hűtőfolyadék, ezért nem tudnak tovább menni. János trélerrel indult utánuk, hogy visszavegye a kocsit, de mire odaért, eltűntek. Mondván: szerelőt hívtak. A következő telefonhívást azért kapta, mert rossz az akkumulátor, ezért pénzt kérnek vissza a javításért. János fizetett, de kiderült, átverték.

Amikor mi adunk el

Hiába adjuk el az autónkat, attól még egy ideig felelősséget kell vállalnunk érte.

– A használt autó eladójának is van egy úgynevezett szavatossági kötelezettsége. Ez azt jelenti, hogy el kell mondania a kocsi műszaki állapotát. Például, ha el akarjuk adni az autónkat, és valahol folyik az olaj, akkor erről tájékoztatni kell a vevőt. Ennek az információnak benne is kell lenni az adásvételi szerződésben, így utólag már nem vonhatnak minket felelősségre miatta – kezdte a Borsnak dr. Újvári Zoltán ügyvéd.

– Ha a vásárlás után kiderül, hogy a kocsinak van baja, akkor az új tulajdonos vizsgáltassa be, és kérjen szakvéleményt a hiba keletkezésérôl. Ha még az előző tulaj idejében keletkezett a hiba, akkor kérdőre vonhatjuk, és kérhetjük, hogy javíttassa meg. Viszont, ha már a vásárlás után ment tönkre, akkor az új tulajdonosé a felelősség – magyarázta az ügyvéd. Vagyis, a szakértőnek azt kell megállapítania, hogy amikor a vevő átvette az autót, akkor már megvolt a hiba. 

– Akár egy évvel a vásárlás után is felelősségre vonható az eladó – árulta el az ügyvéd. Dr. Újvári elmondta azt is, hogy ez alól kivételt képeznek a látható hibák, például a karcolás az ajtón, vagy hogy nincs visszapillantó az egyik oldalon. Ilyenkor a jog a régi tulajdonost védi, hiszen a látható hibákért nem felelős az eladó.

Ha mi adunk el

Soha ne legyünk egyedül, ha valaki megnézi az eladásra kínált autónkat. l Ha nem szimpatikus a vevő, akkor mondjunk neki nemet, hiszen nem vagyunk kötelesek pont neki eladni a kocsit. l Próbaút alatt legyen velünk egy ismerős is, ha nem bízunk meg a vevőben, akkor vezessük mi az autót. l Mindig világosítsuk fel a vevőt a nem látható hibákról, és a szerződésbe is írjuk bele azokat, így elkerülhetjük a későbbi félreértéseket.

Amikor mi veszünk

Kérjük le az adatait!

Kérjük le az adatait! Az új, magyar, ingyenesen működő használtautó-lekérdező rendszert azért hozta létre a Belügyminisztérium, hogy visszaszorítsa a csalások számát a használtautó-piacon. A személyre szabható ügyintézési felület, röviden SZÜF Ügyfélkapu-regisztrációval érhető el, teljesen díjmentesen. Ezzel az autó korábban rögzített kilométeróra-állásait, az eredetiségvizsgálatok fotóit, az előző tulajdonosok számát, de még azt is le lehet kérdezni, hogy meddig érvényes rajta a műszaki. Sajnos a felszereltségről nincs információ.

A lakásvásárlás után az autó a második legnagyobb kiadás, ezért nem érdemes spórolni a pluszköltségeken, például egy szakértőn.

– Mindig azt javaslom, hogy bízzuk olyan emberre a kocsinkat, aki ért hozzá, még akkor is, ha ezért fizetni kell. Ha megvettük, akkor szánjuk rá a plusz 20–30 ezer forintot, és vigyük el egy márkaszervizbe, ahol fel tudják mérni a műszaki állapotát. Ha a vevőnél bármi gyanúsat tapasztalunk, vagy megfenyegetnek minket, akkor hívjuk a rendőrséget. Adjunk meg nekik minden fontos adatot a vevôrôl: telefonszámot, személyleírást, fotót, hogy minél előbb véget vethessenek a használtautó-maffiának – figyelmeztetett Knezsik István, az Autós Nagykoalíció elnöke. 

Mit tehetünk vevőként

Vigyünk magunkkal olyan embert, aki ismeri a kocsikat.

Ha biztosra akarunk menni, akkor kérjünk meg egy szakértőt, hogy tartson velünk a személyes találkozásra.

Mindig nézessük át szervizben az autót vásárlás után, mert a nem látható hibákért később is reklamálhatunk.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek