Aktuális

Agyunkra megy a kutyaugatás, mert babasíráshoz hasonlít

Bors

Létrehozva: 2019.02.16.

Meglepő eredményre jutott egy magyar kutatás: a fiatalok képtelenek elviselni a kutyák csaholását, mégpedig azért, mert magassága a csecsemő sírásához hasonlít. Közvetlen lakókörnyezetünknek mégis jól jön a hangos jelzés.

Viták fajulnak el

Nem kell feltétlenül utálnunk a kutyákat ahhoz, hogy megkeserítsék életünket az állandó ugatásukkal. Gazdaként talán megbocsátóbbak vagyunk, de a szomszédokkal való békés együttélést valósággal megmérgezheti ez a napi szinten je­lentkező probléma. A mérgezést itt akár szó szerint is érthetjük: a másoknak elviselhetetlen csaholás nemcsak pereskedéshez, hanem az állat meggyilkolásához is vezethet. De miért is megy ennyire agyunkra ez a hang?

Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) Etológia Tanszékének munkatársai különböző korú és más-más lakókörnyezetben élő embereknek játszottak le kutyaugatásokat, és azt vizsgálták, hogy milyen vakkantások idegesítik őket a leginkább. Az eredmények alapján az ugatás hangja és a gyereksírás között érdekes összefüggés van.

Gondoskodóreflex

Jégh-Czinege Nikolett, Faragó Tamás és Pongrácz Péter kutató mintegy 150 résztvevőt toborzott a vizsgálathoz. Egyenlő arányban voltak a gyerekek, a felnőttek és az idősebbek, de még a falusiak, a kertvárosiak és a városközpontban élők is. Az önkéntes jelentkezőknek nem kellett bejárni Tolnát, Baranyát, hanem hangfelvételek alapján pontozták, mennyire idegesíti őket az adott kutyahang. Az eredmények meglepőek: minden a kortól és az ugatás hangmagasságától függ.

Nem az időseket idegesíti a legjobban az ugatás, hanem a fiatal felnőtteket. És őket is leginkább a magas frekvenciájú hangok zavarták. Ezt pedig azzal magyarázták, hogy ez a hang áll legközelebb a csecsemő sírásához. Utóbbi pedig más kutatások szerint az egyik legidegesítőbb hang, amit emberi fül hallhat. A hatást a fiatal felnőtteknél csak fokozza, hogy ők élnek leggyakrabban együtt kisbabákkal. Nekik a legfontosabb, hogy figyeljenek a kicsi sírására, mert ez sokszor azt jelenti, hogy a gyerekről éppen gondoskodni kell.

Figyelmet akar kelteni

– Aki a lakókörnyezetében sérelmezi a hangos vakkantást, annak azt is figyelembe kell vennie, hogy a betörőket távol tarthatja ez a hang, ez pedig mindenkinek jó – magyarázza a Borsnak Nyakas Gábor kutyaviselkedés-szakértő. – Az állat pótcselekvésből, tehát akkor is ugathat, ha nem foglalkoznak vele eleget. Ez utóbbi a gazdák felelőssége – mondja a szakember hozzátéve: az ugatás akár egyik napról a másikra is megszüntethető.

Vannak technikák, amelyek még csak fájdalmat sem okoznak háziállatunknak, ezekhez azonban mindenképpen szakember szükséges.

– A kutyaugatás azért jóval idegesítőbb, mint a macskanyávogás, mert egy kutyának jóval erősebb hangja van, hangosabban jelez, mint ahogyan egy cica nyávogni képes – mutat rá Nyakas Gábor. Egyébként nem egyszerűen arról van szó, hogy az embernek a legmérgesebb vagy legrémültebb kutya ugatása lenne a legbosszantóbb.

Az ELTE eredményei szerint a kifejezetten bosszantó ugatások egy külön kategóriát képviselnek. Ennek a hangtípusnak az evolúciós eredetét a kutatók abban látják, hogy a kutya számára előnyös lehetett az ember figyelmének minél hatékonyabb megragadása egy veszélyes helyzetben. Az, hogy e hangtípus manapság sokakban tehetetlen bosszúságot kelt, nem az evolúció hibája. Egyszerűen abból adódó „melléktermék”, hogy mind több ember és kutya koncentrálódik egy adott helyre. Munkatársunktól

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek