Évtizedekkel ezelőtt nőnapkor a legáltalánosabb ajándék egy csokor hóvirág volt, amit a piacon, aluljáróban árultak. Ez az idő elmúlt. A legdrágább ajándék lenne a védettsége miatt.
Forrás: MTI
Keményen büntetik
Egy szál hóvirág eszmei értéke tízezer forint. Százezer forint feletti érték esetén azonban már bűncselekmény kategóriát állapít meg a Btk. Ez azt jelenti, hogy már egy kisebb csokorért, ami legalább tizenegy szál virágból áll, akár le is ültethetnek valakit.
– Magyarországon őshonos fajként a kikeleti hóvirág él meg, és olyan mennyiségben szedték, hogy már a megmaradása is veszélyben van. Azt pedig tudomásul kell venni, hogy az élet változik, igazodni kell hozzá, és az őshonos fajok megőrzése fontos feladat. Erre vonatkozott a jogalkotás szándéka – magyarázta a Borsnak Sulyok József, a Bükki Nemzeti Park Természetmegőrzési Osztály vezetője.
Többféle fajtája van
A kertészetekbe háromfajta hóvirágot szoktak behozni, amelyek kis-ázsiai, elsősorban török eredetűek. Hóvirág akár magánházak udvarán, a városokban az út szélén, a házfalak mellett is megjelenhet, de a jogszabály nem tesz különbséget a „lelőhelyek” között. Még a magánterületen lévőket is ugyanúgy ott kell hagyni, nem szabad leszakítani vagy akár kiásni, akkor sem, ha korábban odaültette a tulajdonos, és évek óta kinyílik.
– Ha valaki magánszemélyként mégis szeretné termeszteni, akkor azt csak a természetvédelmi hatóság engedélyével teheti meg. Megvizsgálják, hogy ez szolgálhat-e közérdeket, annak milyen előnyei, illetve hátrányai lehetnek. Ez alapján döntenek arról, hogy megadják-e a hozzájárulást vagy nem. Ugyanez vonatkozik a nemesítésére, a kertészeti szaporításra és a kereskedelmi forgalomba hozatalára – figyelmeztetett a szakember.
Inkább csak fotózza!
Egy túrázónak is tisztában kell lennie ezekkel a szabályokkal. Ha meglát egy szép színes virágot, akkor a biztonság kedvéért inkább csak csodálja meg.
– Ha elmegy valaki Firenzébe az Uffizi Képtárba, és meglát egy szép, neki tetsző alkotást, azt sem akaszthatja le és viheti haza. Ha virágot szeretne, akkor menjen be egy kertészetbe vagy egy virágboltba, és vásárolja meg. A természet nem azért van, hogy nekünk, hanem hogy mindenkinek örömet szerezzen. A vadon élő növényhez még sok élőlény kapcsolódik, aminek a megélhetését jelenti. Ha nagyon tetszik, fényképezzük le, szagoljuk, csodáljuk meg, és ezzel a jó érzéssel menjünk haza – mondta Sulyok József.
Magyarországon két védettségi kategória van. Az egyik a védett, a másik a fokozottan, kiemelt módon védett. Az utóbbiak károsítása, veszélyeztetése azonnal bűncselekménynek nyilvánul. Ezek olyan emblematikus növények, amik többnyire csak hazánkban vagy a Kárpát-medencében fordulnak elő egy vagy esetleg tíz alatti lelőhelyen, és nagyon sérülékenyek.
Magyar kikerics
Ez volt az első hatóságilag védett növény hazánkban. Ez a legkorábban nyíló tavaszi virágunk, ami akár már decemberben szirmot bonthat, de januárban vagy februárban már biztosan kinyílik.
Csikófark
Leggyakrabban a Duna–Tisza köze és a Szentendrei-sziget homokpusztáin láthatjuk, de Budapesten a Gellért-hegyen is él néhány példánya.
Bánáti bazsarózsa
Legfontosabb élőhelye a Baranya megyei Zengő gerince. Tavaszi virágzásakor bazsarózsanéző túrákat szerveznek.
Mocsári angyalgyökér
Az Álmosd határában lévő patakvölgyben található tájvédelmi körzet egyik ritkasága.
Tátogó kökörcsin
A Nyírség savanyú homokján él. Virágzásának ideje március–április.
Magyar kökörcsin
A Nyírségben, a Pilisben és a Bodrogközben is előfordul. Termőhelyeit a gazdasági tevékenység, beszántás, helytelen gyep- és erdőgazdálkodás súlyosan károsította. Bennszülött volta miatt a fajmegőrzés fokozottan fontos.
Erdélyi hérics
Közép-Európában öt, ebből Magyarországon három ismert termőhelye létezik. Bimbói márciusban bújnak ki a földből.
Magyarföldi husáng
A Kárpát- medence hat lelőhelye közül négy van Magyarországon. Másfél két méter magasra is megnő.
Magyar méreggyilok
Csak a Budai-hegységben és a Villányi-hegységben fordul elő. Nem feltűnő, 15–41 cm magas növény.