<p>Hatalmas a bizonytalanság a küszöbön álló brexit körül, és egyre több dologról derül ki, hogy a kilépés nagyobb kárral fog járni, mint haszonnal. Most a mobilozás körüli problémákra figyelmeztetnek: hiába a roamingdíj eltörlése, az pillanatok alatt visszaállhat a régi, drága rendszerre.</p>
Forrás: Thinkstock
Örömteli pillanat volt 2017 nyarán, amikor is megszűnt Európán belül a drága telefonálás és mobilnetezés. Mindenki, aki uniós országból uniós országba telefonált, megúszta a korábbi költséges díjak nagy részét. A jó világnak azonban gyorsan vége is lehet, és bár egyre nagyobb a bizonytalanság a britek kiválásával kapcsolatban, ha a legkeményebb brexit valósul meg, az az egész országra és vele együtt az Európai Unióra is rendkívüli terheket fog rakni. Ahogyan a Bors már beszámolt róla, az élelmiszerpiacot is összekuszálhatja a kilépés, ahogyan a jövőben a telefonszolgáltatók sem fogják érvényesíteni az uniós rendeletbe foglalt roamingdíjeltörlést Nagy-Britannia és a többi ország között. Sőt úgy tűnik, inkább megszüntetik.
A Brit Statisztikai Hivatal szerint mintegy 98 ezer magyar él az Egyesült Királyságban, más becslések szerint ugyanakkor ez pusztán statisztika, a valós szám ennél sokkal nagyobb, 300 ezer körül van. Ők, habár rendszeresen látogatják itthon maradt családtagjaikat, telefonon is tartják velük a kapcsolatot, és a helyi szolgáltatóknak köszönhetően jóval kedvezőbb lehetőségeik vannak.
– Amikor a család szakad, az egyetlen út a kapcsolattartásra a videotelefonálás. Szerencsések vagyunk, ötven évvel ezelőtt ez nem így volt. Ettől függetlenül távol vagyunk, nélkülünk öregszenek, ami nehéz. Viszont nálunk még a dédszülők is megtanulták használni a kütyüket – mesélte a Borsnak egy Londonban élő magyar édesanya, aki szerint a Skype-ot már nem sokan használják, és szerencsére elég jó feltételekkel vannak telefonos csomagok, amit a szolgáltató ígérete szerint meg is fognak tartani. Csak fennáll a veszélye, hogy többe fog kerülni.
Az adatok is egybecsengenek azzal, amit a 30-as éveiben járó anyuka mond: egy uniós felmérés szerint ugyanis a magyarok majdnem 60 százaléka videotelefonál, és ebben a hatodikok vagyunk az egész EU-ban. A közösségi oldalakat pedig még ennél is többen, a magyarok 84 százaléka használja, amiben viszont csak Málta előz meg bennünket.