Aktuális

Ez a jövő? Kártyával fizetnek a sulibüfében a diákok

B. B. A.

Létrehozva: 2019.02.06.

Eltűnhet a pénz a gyerekek zsebéből: 15 oktatási intézmény bevonásával indult el a második félévben az úgynevezett készpénzkímélő iskolai program. Ez többek között annyit jelent, hogy plasztikkal vehetik a diákok a kakaós csigát.

Ez a jövő? Kártyával fizetnek a sulibüfében a diákok

Forrás: Bors

A kezdeményezés megosztja a szülőket, ahogyan az érintett büféseket is. Az újítás azonban itt még nem állt meg, az akcióban részt vevő intézményekben bankkártyaterminálokat helyeznek el, emellett a szülők online is befizethetik az osztálypénzt vagy éppen a menza költségét.

A projekt célja, hogy a középiskolákban modern és mintaként szolgáló készpénzmentes megoldások is legyenek. A kezdeményezést az MNB Pénziránytű Alapítvány a Mastercarddal közösen indította el a Deloitte szakmai támogatása mellett.

A Borsnak két édesanya is nyilatkozott a témával kapcsolatban. Nem egyezik a véleményük. Edinának két fia van, ráadásul ikrek:

– Jó ötletnek tartom, nyomon követhető a srácok vásárlása, nem szórják el a pénzt. Tanulják meg, hogyan kell a kártyát használni! És hasznosnak találnám, ha lenne az oktatási rendszerben „életrenevelés-óra”, ahol pont ilyen dolgokat magyaráznak el nekik – osztotta meg véleményét az édesanya. 
Ildikó már kicsit másként látja:

– Amíg az iskolai büfékben javarészt csokit, cukros üdítőket és chipset lehet kapni, addig az én lányom biztos azo­kat venné szá­mo­latlanul, mivel itt­hon mi ilyet nemigen eszünk-iszunk. Bár lehet, hogy meg tudnám beszélni vele, egy középiskolás nem pont az anyukájára fog hallgatni. Abban viszont egyetértek Edinával, hogy a suli keretein belül (is) be kellene vezetni a gyerekeket a pénz világába. Mennyit ér a pénzünk, mennyit kell dolgozni egy termékért? Mi most ezt próbáljuk átadni neki – mesélte el Ildi. 

Ágiban, aki tanítónőként dolgozik, kettős érzést vált ki a téma:

– Jó, ha a gyerek időben megtanulja ezeket a kártyákat használni. A szülő úgyis tudja limitálni a rátöltött összeget. Ugyanakkor azt gondolom: annyi kapcsolat legyen a szülő és a gyerek között, hogy megbeszélik, mit kér uzsonnára, és cso­magol neki valamit. Kizárólag felső tagozatban és gimnáziumban engedélyezném a kártyát – fejtette ki véleményét Ági. 

Az egyik budapesti gimnázium büféjének vezetője, Évi azt mond­ja, elképzelni sem tudja, hogy ez hosszú távon működhetne.

– Nagyon rövidek a szünetek. Így is hosszú sorok állnak a büfé előtt. Ha még arra is várni kellene, hogy betöltsön a terminál, még ennél is rosszabb lenne. Ráadásul nálam nem több tíz ezer forinttal fizetnek, sokszor maximum 200 forintot költenek el egy teára vagy csokira. Felesleges ezt plasztikkal fizetni – véleményezte a büfés.

Kell a szülő engedélye

Bankkártyát 14 éven aluliak nem igényelhetnek, 14 és 18 év közöttiek is csak Maestro betéti kártyát – tudtuk meg Árva Andrástól, aki a K&H lakossági ügyfelek szegmensénél a marketingfőosztály vezetője. – 14 és 18 év közötti gyereknél viszont kell még a törvényes képviselő hozzájárulása, hogy végrehajthasson tranzakciót, magyarán használni tudja a kártyát. A bankkártya napi vásárlási és készpénzfelvételi felső limitje 285 ezer forint az ilyen korú fiatalok esetében.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek