Működő USB-s adathordozót találtak egy leopárdfóka székletmintájában, amit több mint egy év után olvasztottak fel. A kütyün fókákról készült felvételek vannak.
„Aranyat” ér a leopárdfókák ürüléke az új-zélandi Országos Víz- és Légkörkutatási Intézet (NIWA) szakembereinek. A mintákból szereznek ismereteket a messzi déli ország tengervizeiben élő ragadozók étrendjéről, egészségi állapotáról, lényegében abból térképezik fel a fókák életét.
2017 novemberében is begyűjtöttek egy sovány leopárdfókától egy mintát Új-Zéland nagyobbik, Déli-szigetén, Invercargill egyik strandján. Az anyag több mint egy éven át pihent az intézet egyik fagyasztójában, mígnem két önkéntes megkezdte a feldolgozását. Először felolvasztották, majd alaposan átrostálták, szétválogatva a csontokat, tollakat, a hínárt és más dolgokat. Ekkor került elő egy pendrive – azaz bármely számítógéphez csatlakoztatható, kis adathordozó – a körülményekhez képest egész jó állapotban. Az önkéntesek kiszárították annak reményében, hogy sikerül megnézni a rajta lévő adatokat.
– Nagyon aggasztó, hogy ezeknek a lenyűgöző antarktiszi állatoknak ilyesfajta műanyagok kerülnek a gyomrába – mondta Jodie Warren, az önkéntesek egyike.
Az intézet munkatársainak sikerült életre kelteniük az eszközt, amin fotók voltak, méghozzá – milyen a sors! – oroszlánfókákról. Az Új-Zéland déli részén lévő Porpoise-öbölnél készültek a képek, miként az a videó is, amin egy nőstény oroszlánfóka játszik a kicsinyével a sekély vízben. A készítő kilétére semmi nem utal.